Yenilikçiliğin çalışanların iş performansına etkisi: Havacılık teknisyenleri üzerine bir araştırma
Innovation effect to job performance: A research over aviation mechanic
  1. Tez No: 760196
  2. Yazar: MUSTAFA TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SONGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Küreselleşen günümüz dünyasında işletmeler hayatta kalabilmeleri ve diğer firmalar ile rekabetçi üstünlük bir duruma geçebilmek için bir takım enstrümanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu enstrümanların en başında yenilik ve yenilikçilik bulunmaktadır. İşletmeler yapısı gereği süreklilik içinde hareket eden dinamik bir yapıya sahiptir. Günümüz rekabet ortamında bu dinamik yapının sürekliliğini devam ettirmek oldukça zordur. İşletmeler bu zorlukla baş edebilmesi için yenilik ve yenilikçiliği ile ilgili konuları çok iyi takip etmelidirler. Yenilikçilik bağlamından bakıldığında, günümüzün iş dünyasının şartları işletmelere sahip olduğumuz tüm imkânları enkin kullanmamızı söylemektedir. Kaynakların etkin kullanımı klasik anlayışlarla değil, yenilikçi düşünce sistemini kültür haline dönüştürmekle mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; yenilikçiliğin iş performansına etkisi ve bu iki kavramın arasındaki varsayılan ilişkiyi ve etkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın diğer bir amacı da, yenilikçilik ve iş performans algılarının demografik değişkenlerle olan ilişkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Ankara, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinde havacılık sektöründe çalışan 226 katılımcıya araştırma ölçekleri ve demografik değişkenleri içeren anket uygulanmıştır. Yapılan anket sonucunda elde edilen veriler analiz programı ile analiz edilmiştir. Güvenilirliği sağlanan ölçeklere doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Faktör analizleri sonrası oluşan faktörlere ise korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bu bulgular ışığında inovasyon alt boyutu olan değişime direnç ile performans alt boyutu olan görev performansı arasında olumlu bir ilişki bulunduğu, inovasyon alt boyutu olan değişime direnç ile performans alt boyutu olan bağlamsal performans arasında ise olumsuz bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. İnovasyon alt boyutları olan fikir önderliği, deneyime açıklık ve risk alma ile performans alt boyutları olan görev performansı ve bağlamsal performans arasında olumlu bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Bu sonuçlardan yola çıkılarak yenilikçiliğin çalışan iş performansını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, businesses need a number of instruments in order to survive and to compete with other companies and gain an advantageous position. Innovation and innovativeness are at the forefront of these instruments. Due to the nature of businesses, they have a dynamic structure that moves continuously. In today's competitive environment, it is very difficult to maintain the continuity of this dynamic structure. In order for businesses to cope with this challenge, they must follow the innovation and innovation-related issues very well. From the perspective of innovation, the conditions of today's business world tell businesses to use all the opportunities we have effectively. The effective use of resources is not possible with classical understandings, but by transforming the innovative thinking system into a culture. The aim of this study is; the effect of innovation on work performance and to reveal the assumed relationship and effect between these two concepts. Another aim of the research is to examine the relationship between innovativeness and performance perceptions and demographic variables. For this purpose, a questionnaire including research scales and demographic variables was applied to 226 participants working in the public and private sectors in Ankara, Istanbul, Izmir and Malatya. The data obtained as a result of the survey were analyzed. Explanatory and confirmatory factor analyzes were applied to the reliable scales, respectively. Correlation and regression analyzes were performed on the factors that emerged after the factor analysis. According to this research findings, it is concluded that there is a concrete findings between resistance to transformation which is sub-topic of innovation and duty performance which is subtopic of performance; also there is a poorly correlation between resistance to transformation which is the sub-topic of innovation and contextual performance which is sub-topic of performance. There is also consructive correlation between opinion leader, open minded and risk taking which are sub-topic of innovation and duty performance and contextual performance which are sub-topic of performance. In the light of these result it is suggested that innovation effects positively to work performance of aviation staff.