Diabetes mellitus ve komplikasyonlarının oksidatif hasarla olan ilişkileri
The relationship of diabetes mellitus and its complications with oxidative damage
  1. Tez No: 552052
  2. Yazar: NURİ ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÖZGÜR KEŞKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prediyabet, komplikasyonsuz diyabet ve komplikasyon gelişmiş (retinopati, nefropati ve diyabetik ayak) diyabetli bireylerde tiyol-disülfid homeostazını değerlendirerek diyabetin farklı dönemlerinde oksidatif stres düzeyini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 381 birey dahil edildi ve 6 ayrı gruba (sağlıklı kontrol grubu, prediyabet, komplikasyon gelişmemiş diyabet, retinopati gelişmiş diyabet, nefropati gelişmiş diyabet ve diyabetik ayak gelişmiş diyabet) ayrıldı. Gruplarda demografik özellikler (yaş, cinsiyet dağılımi ve vücut kitle indeksi (VKİ)) ve çeşitli biyokimyasal parametreler (glikolize hemoglobin A1c (HbA1c), açlık plazma glukozu (APG), LDL kolesterol, trigliserit, HDL kolestrerol, kreatinin, AST ve ALT) çalışıldı. Oksidatif stres düzeyini belirlemek amacıyla grupların native tiyol (SH), total tiyol (TT), disülfid (SS), disülfid/native tiyol (SS/SH), disülfid/total tiyol (SS/TT) ve native tiyol/total tiyol (SH/TT)) değerleri spektrofotometrik yöntemle ölçülerek tiyol-disülfid homeostazı değerlendirildi. Bulgular: Yaş (yıl), cinsiyet dağılımı ve VKİ (kg/m2) açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). Ortalama HbA1c (%) değerleri 5,3±0,29 ile 10,5±2,33 arasında saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the level of oxidative stress by evaluating the thiol-disulphide homeostasis in prediabetic patients, diabetic patients without complications, diabetic patients with complications (retinopathy, nephropathy and diabetic foot). Materials and methods: The study involved 381 subjects and divided into six separate groups (healthy control group, prediabetes, diabetes without complications, diabetic retinopathy, diabetic nephropathy and diabetic foot). The demographic properties (age, gender distribution and body mass index (BMI) and various biochemical parameters (glycated hemoglobin A1c (HbA1c), fasting plasma glucose (FPG), LDL cholestreol, triglyceride, HDL cholestreol, creatinin, AST and ALT) were studied. Native thiol (SH), total thiol (TT), disulphide (SS), disulphide/native thiol (SS/SH), disulphide/total thiol (SS/TT) and native thiol/total thiol (SH/TT) were measured by a spectrophotometic method for evaluating oxidative stress. Results: There were no significant statistical difference among groups in terms of age (year), gender distribution and BMI (kg/m2) (p>0,05). The mean HbA1c (%) values were between 5,3±0,29 and 10,5±2,33.