Yeni Türk Ticaret Kanunu ışığında kurumsallaşma ve kurumsal girişimciliğin firma performansı üzerindeki etkileri
The effects of institutionalization and corporate entrepreneurship on organizational performance in the light of the new Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 552051
  2. Yazar: EMİNE ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni TTK'nın öngördüğü kurumsal hayat ışığında kurumsallaşma ve kurumsal girişimciliğin firma performansı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini Konya ilindeki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 204 orta ve üst kademe yönetici oluşturmaktadır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; kurumsallaşma ve kurumsal girişimcilik ile firma performansı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre; kurumsallaşmanın firma performansı üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Kurumsallaşmanın alt boyutlarından profesyonelliğin finansal performans üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu, ancak kurumsallaşmanın tutarlılık ve şeffaflık boyutlarının finansal performans üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı ortaya konulmuştur. Kurumsallaşmanın profesyonellik ve şeffaflık boyutlarının finansal olmayan performans üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu, tutarlılık boyutunun ise finansal olmayan performans üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı saptanmıştır. Diğer yandan, kurumsal girişimciliğin firma performansı üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu regresyon analizi sonuçları arasında yer almaktadır. Kurumsal girişimciliğin salt proaktiflik boyutunun finansal performans üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu, yenilikçilik, örgütsel yenilenme ve risk alma eğilimi boyutlarının finansal performans üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı izlenmiştir. Araştırma sonucunda, kurumsal girişimciliğin proaktiflik, örgütsel yenilenme ve risk alma eğilimi boyutlarının finansal olmayan performans üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu, ancak; yenilikçilik boyutunun finansal olmayan performans üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the impact of institutionalization and corporate entrepreneurship on firm performance in light of the corporate life envisaged by the new TCC (Turkish Commercial Code). The sample of the study consists of 204 middle and top level managers working in 4 and 5 star hotels located in Konya. According to the correlation analysis results; it has been determined that there is positive and significant relationship among institutionalization and corporate entrepreneurship and firm performance. According to the results of regression analysis; it has been determined that institutionalization has a positive and significant effect on firm performance. In this context, it has been revealed that professionalism, one of the sub-dimensions of institutionalization, has a positive and significant effect on financial performance but the consistency and transparency dimensions of institutionalization do not have significant effect on financial performance. It has been determined that the professionalism and transparency dimensions of institutionalization have positive and significant effect on non-financial performance while the consistency dimension does not have a significant effect on non-financial performance. On the other hand, it is among the results of regression analysis that corporate entrepreneurship has a positive and significant effect on firm performance. It is also among the research findings that only the proactivity dimension of corporate entrepreneurship has a positive and significant effect on financial performance; but the dimensions of innovation, organizational renewal and risk taking tendency have no significant effect on financial performance. It has been determined that dimensions of proactivity, organizational renewal and risk taking tendency of corporate entrepreneurship have positive and significant effect on non-financial performance but the dimension of innovation does not have a significant effect on non-financial performance.