Örgüt kültürünün ve terfi imkânlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of organizational culture and promotion opportunities on organizational commitment
  1. Tez No: 552062
  2. Yazar: UFUK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada örgüt kültürü, terfi uygulamaları ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Araştırmanın amacı, çalışanların örgüt kültürü ve terfi uygulamalarına ilişkin algılarının örgütsel bağlılık üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaç kapsamında, örgüt kültürünün dört boyutunun (erillik, toplumsallık, güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma) ve terfi uygulamalarının, örgütsel bağlılığın üç boyutu (duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Analizler için gerekli veri, TAV Havalimanları Holding A.Ş. firması bünyesinde yer alan ve Esenboğa Havalimanı işletmesini yürüten TAV Esenboğa Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş.'deki çalışanlardan anket yoluyla toplanmıştır. Araştırma hipotezleri çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Analizler sonucunda duygusal bağlılık üzerinde yalnızca güç mesafesinin, normatif bağlılık üzerinde güç mesafesinin ve belirsizlikten kaçınmanın, devam bağlılığı üzerinde ise örgüt kültürünün tüm boyutlarının etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte terfi uygulamalarının örgütsel bağlılığın her üç boyutu üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between organizational culture, promotion opportunities and organizational commitment are examined. The purpose of the study is to determine the effects of employees' perceptions of organizational culture and promotion practices on organizational commitment. For this purpose, the effect of four dimensions of organizational culture (masculinity, collectivism, power distance, uncertainty avoidance) and promotion practices on the three dimensions of organizational commitment (affective commitment, continuance commitment, normative commitment) is investigated. The data required for the analysis are collected through a questionnaire from employees working in TAV Airports Holding. Research hypotheses have been tested using multiple linear regression analysis. As a result of the analyzes, it is determined that only the power distance had an effect on affective commitment, power distance and uncertainty avoidance had an effect on normative commitment and all dimensions of organizational culture had an effect on continuance commitment. Besides, the effect of promotion practices on all three dimensions of organizational commitment is found to be significant.