Azerbaycan'da uygulanan Sovyet politikalarına karşı Mehmet Emin Resulzade'nin fikirleri ve faaliyetleri(1920-1955)
The ideas and activities of Mehmet Emin Resulzade against Soviet policies in Azerbaijan (1920-1955)
- Tez No: 552071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN CEM TUYSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Azerbaycan'da Çarlık Rusya'dan beri süre gelen baskı politikası Bolşevik Devrimle de devam etmiştir. Başlangıçta gizli örgütlenen aydın kesim 1917 devrimiyle birlikte faaliyetlerini gün yüzüne çıkarmıştır. Azerbaycan halkının milli kimliğine dönüş çalışmaları Mehmet Emin Resulzade'nin kurduğu Müsavat Partisiyle birlikte bir siyasi kimlik kazanmıştır.1917 İhtilali Azerbaycan'ın siyasi hayatında bir yükselme dönemi olmuş, aydınların faaliyetlerinin filiz verdiği ihtilal dönemi sonrası 1918 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kurulmuş fakat devlet kısa ömürlü olmuştur. 1920 yılında XI. Kızıl Ordunun Bakü'ye girmesiyle birlikte Azerbaycan halkı birçok bölgede direniş sergilemiş bu direnişler Bolşevik İktidar tarafından sürgünler ve idamlarla bastırılmıştır. Devletin ilhakından sonra başta Resulzade ve Mirza Bala olmak üzere aydınların muhaceret hayatı başlamış, böylece Azerbaycan'daki direnişin fikri aşaması aydınlar tarafından basın yayın yoluyla yürütülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The policy of oppression in Azerbaijan since the Tsarist Russia has continued with the Bolshevik Revolution. İnitially, the secretly organized intelligentsia unearthed its activities with the revolution of 1917. The efforts of the people Azerbaijan to return to their national identity have gained a political identity together with the Musavat Party founded by Mehmet Emin Resulzade.The revolution of 1917 was a period of rise in the political life of Azerbaijan. İn 1918, this is the year in which the post-revolution activities took place, the Democratic Repuplic of Azerbaijan was established but the state was short-lived. İn 1920, when the 11th red army entered Baku, the Azerbaijani people showed resistance in many regions and the resistance was suppressed by the Bolshevik government with exiles and executions. After the annexation of the state, especially Resulzade and Mirza Bala, started immigration life of intellectuals,thus the intellectual stage of the resistance in Azerbaijan was tried to be carried out by the intellectuals through the pres.