2018 lise müzik dersi öğretim programında yer alan 'Müzikle ilgili araştırma ve çalışmalarında bilişim teknolojilerinden yararlanır' Kazanımının gerçekleştirilmesine yönelik müzik öğretmenleri ihtiyaçlarının incelenmesi
An investigation of needs of music teachers for the enactment of curriculum outcome 'Making use of information technologies in studies and research on music' In the 2018 music curriculum for high schools
- Tez No: 552132
- Danışmanlar: PROF. MEHLİKA DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, müzik öğretmenlerinin 2018 müzik dersi öğretim programında yer alan müzikle ilgili araştırma ve çalışmalarında bilişim teknolojilerinden yararlanır kazanımının gerçekleştirilmesine yönelik ihtiyaçları incelenmiştir. Araştırmada tarama modeli uygulanmış olup, veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanarak frekans ve yüzdelik olarak tablolar biçiminde gösterilmiştir. Ankara'nın Sincan ilçesindeki liselerde görev yapan tüm müzik öğretmenleri araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Sonuç olarak, araştırmaya katılan müzik öğretmenlerinin yarısından fazlasının bilişim teknolojilerinden yararlanır kazanımına ilişkin tutumlarının olumlu olduğu, programlara ulaşabilme, kullanabilme oranlarının düşük ve bilişim teknolojilerini kullanma açısından okullarda fiziki ortamın yetersiz olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study needs of music teachers in realization of the 2018 music curriculum outcome that benefiting from information technologies in studies and research on music. In the study research screening model has been adopted and the data has been gathered through semi-structured interviews. The collection of data is shown on tables as frequency and percentage. All the music teachers working at high schools in Sincan, Ankara are the target population of this research. In conclusion, while more than half of the paarticipant teachers are found the hold positive attitudes towards the abovementioned learning outcome, it is also revealed that their ratio of access to and use of programmes are low. Moreover, the physical environmet of schools are found to be insufficient in terms of the use of information technologies.