Kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkileri: Yüksek lisans öğrencileri üzerine bir uygulama
Effects of personality characteristics on entrepreneurship trends: An application on master students
  1. Tez No: 552167
  2. Yazar: ŞAKİR MİRZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde girişimcilik ekonominin gelişiminde itici bir güç olarak görülmekte ve ekonominin gelişmesi için girişimcilere ihtiyaç duyulmaktadır. Ekonomideki boşlukları görerek bunları fırsata çevirip kar elde edebilen ve yeni istihdam olanakları yaratabilen kimseler girişimci bireylerdir. Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik gelişmenin sağlanması, işsizlik probleminin giderilmesi ve çalışma hayatında inovasyonun sağlanabilmesi için girişimcilere ihtiyaç vardır. Girişimci bireyler girişimcilik eğilimine sahip olan kimselerdir. Girişimcilik eğilimi ise birçok unsurun etkisi ile şekillenebilmektedir. Bu çalışmada Uşak Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi almakta olan öğrencilerin kişilik özellikleri ile girişimcilik eğilimi ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için anket yöntemi uygulanarak elde edilen veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir. Kişilik özellikleri ve girişimcilik eğilimi ölçeklerine faktör analizi uygulanarak yapı geçerliliği test edilmiştir. Oluşturulan hipotezlerin test edilmesi amacıyla korelasyon, regresyon analizleri ile t-testi ve anova analiz yöntemleri uygulanmıştır. Uygulanan analizler neticesinde öğrencilerin kişilik özelliklerinden kontrol odağı, yenilikçilik, başarma ihtiyacı, risk alma ve kendine güven düzeyi girişimcilik eğilimini arttırırken, öğrencilerin belirsizliğe tolerans düzeyi ile girişimcilik eğilimi arasında ilişkinin yeterli düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin girişimcilik eğilimleri üzerinde öğrenim gördükleri ana bilim dalının ve iş kurma isteklerinin etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucuna göre kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimini pozitif yönde etkileyecek şekilde geliştirilmesinin bireyleri girişimcilik faaliyetlerine yönlendirebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, entrepreneurship is seen as a driving force in the development of the economy and entrepreneurs are needed to development of the economy. Individuals who see the gaps in the economy and turn them into opportunities and make profit and create new employment opportunities are entrepreneurial individuals. Entrepreneurs are needed to ensure economic development in developing countries, to eliminate the unemployment problem and to ensure innovation in working life. Entrepreneurial individuals are those who have an entrepreneurial tendency. Entrepreneurship tendency can be shaped by many factors. In this study, it is aimed to determine the relationship between personality traits and entrepreneurship tendency of the postgraduate students at Uşak University and Kütahya Dumlupınar University. For this purpose, the data obtained by applying the survey method were analyzed with the statistical program. The structure validity was tested by applying factor analysis to personality traits and entrepreneurship tendency scales. Correlation, regression analysis, t-test and anova analysis were used to test the hypotheses. As a result of the analyzes carried out, the level of the focus of control, the level of innovation, the need to succeed, taking risk, and confidence in the personality traits of the students increases the tendency of entrepreneurship. But the level of tolerance to uncertainty has not affected the entrepreneurial tendency. It is concluded that, the students' entrepreneurship tendencies are impacted by the discipline they have studied and the desire to start a business. According to the result of the research, the development of personality traits in a way that positively affects the entrepreneurship tendency will be able to direct individuals to entrepreneurship activities.