Fuar ve sergi yapılarının high-tech kavramı üzerinden analizi: Ankara-Congresium örneği
Analysis of exhibition structures on the concept of high-tech: The case of Ankara-Congresium building
  1. Tez No: 552169
  2. Yazar: EYMEN TATLIHALAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA DEMİRPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Fuar, insanların ticari faaliyetlerde bulunmak için bir araya geldikleri ortamlardır. Fuarcılık anlayışı ilk olarak yerleşim bölgelerinde kurulan pazarlarda ortaya çıkmıştır. Daha sonraları gelişim göstererek sadece belirli dönemlerde oluşturulmaya başlanmıştır. Gerçekleştirilen ilk fuar 1851 yılında Londra'da Kristal Saray adı verilen yapıda oluşturulan Büyük Sergi'dir. Büyük Sergi'den sonra birçok ülkede fuarlar düzenlenmiş ve ilgi her geçen yıl artmıştır. Fuar yapıları ileri teknoloji kullanılarak inşa edilen yapılar olmuştur. Bu nedenle 1960'lı yıllarda ortaya çıkan High Tech düşüncesinin özellikleri ile fuar yapılarının tasarım özelliklerinin büyük kısmı birbirini karşılamaktadır. Bu çalışmada fuarcılığın ortaya çıkması ve gerçekleştirilen büyük fuar organizasyonlarında, fuar yapılarının tarihsel süreçte mimari açıdan incelemesi yapılmıştır. Sonraki bölümlerde High Tech Mimari düşüncesinin ortaya çıkması, yapı özellikleri ve en önemli High Tech yapılar incelenmiş analiz edilmiştir. Daha sonra bu iki kavramın birbirleriyle bağları, fuar yapılarına High Tech mimari düşünce sisteminin etkileri üzerinde durulmuştur. Fuar yapılarının gerek formu gerek iç mekan özellikleri açısından High Tech mimari düşüncesine uygunluğu ve bunun yapı işleyişine etkileri araştırılmıştır. Bu bağlamda Ankara'da bulunan“Congresium Ankara”olarak adlandırılan fuar ve kongre merkezinin incelemesi yapılmış ve analiz edilmiştir. Yapı bütün detaylarıyla katlara ve mekanlara ayrılarak tek tek yerinde gözlemlenmiş ve her mekan üzerine ayrı ayrı yapılan incelemeler analiz edilerek sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fair is the environment where people come together to engage in commercial activities. The concept of fair first emerged in the markets established in residential areas. Later, it started to be developed only in certain periods. The first exhibition was held in 1851 in London, it is called the Crystal Palace. After the Great Exhibition, fairs have been organized in many countries and interest has increased every year. Fair structures have been built using advanced technology. The characteristics of the High Tech architectural idea emerged in the 18th century and most of the design features of the exhibition buildings met with this idea. In this study, the emergence of trade fairs and the major trade fair organizations, the exhibition structures are examined in terms of architectural in the historical timeline. The emergences of the idea of High Tech Architectural building in fairs are analyzed. In other section, The effects of High Tech architectural thinking system on the fair structures are emphasized. The suitability of the exhibition structures in terms of both form and interior features are investigated on to the High Tech architectural idea and its effects on the structure of the building In this context, the exhibition and congress center called Congressium Ankara was examined and analyzed. The building was divided into floors and spaces with all the details and observed for interior features and results were analyzed separately.