Aufruf zum krieg und anspruch des Führerkults und Leninismus. Eine Vergleichende Untersuchung der Deutschen, Sowjetischen und Türkmenischen literatur über die Romane: 'Des teufels general' Von Carl Zuckmayer, 'Das Schicksal des Menschen' Von Mikhail Sholokhov, 'Die berührung der Weizenähren an Güllü' Von Narglich Hodzhageldiyev
Savaş çağrısı ve Führer ve Leninizm kültleri. Alman, Sovyet ve Türkmen edebiyatının romanlar üzerinden karşılaştırmalı incelemesi: Carl Zuckmayer'in 'Şeytan'ın Generali', Mikhail Sholokhov'un 'İnsanın Kaderi', Narglich Hodzhageldiyev'in 'Güllü'ye Dokunan Buğday Başakları'
  1. Tez No: 552170
  2. Yazar: FİRYUZA ORUNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma İkinci Dünya Savaşı edebiyatının temasıyla ilgileniyor ve edebiyat eserleri üzerinden Führer ve Leninizm kültünü inceleyerek ideolojilere dikkat çekiyor ve ortak motifleri ve farklılıkları tespit ediliyor. Çalışmanın amacı, insanları savaşa daveti kişisel kültler üzerinden incelemeyip, onların benzerliklerini ve farklarını tespit etmektir. Savaş çağrısı ve Führer ve Leninizm kültü, geleneksel yöntemle araştırıldı. Nitel içerik yöntemi, Alman, Sovyet ve Türkmen romanlarının daha ayrıntılı analizini incelemek için kullanılmıştır. Diğer uygulanan yöntem ise psikoanaliz olup, ikinci dünya savaşının insan kaderi ve üç farklı ülkenin edebiyatı üzerindeki etkisini belirlemektir. Aynı zamanda karşılaştırmalı edebiyat bağlamında alman, sovyet ve türkmen edebiyatları arasında üç yönlü bir karşılaştırmadır.
Özet (Çeviri)
The present work deals with the theme of the literature of the Second World War and draws attention to the ideologies by examining the cult of the Führer and Leninism through the literary works and their common motives and differences are determined. The aim of the work is the preparation and invitation to War of the peoples by the person cults determine. Calling for war and claim of the cult of Führercult and Leninism were researched with traditional method. The qualitative content method is also used to examine the more detailed analysis of german, soviet, and turkmen novels. The other method is used psychoanalysis to determine the influence of the second war on the fate of the people and on the nation of the three different countries. It is also a threefold comparison between the German, Soviet and Turkmen literatures in the context of comparative literature.