HIV(+) hastalarda kardiyovasküler riski belirlemede CIMT (Karotis intima media kalınlığı) testinin tanısal değeri
The diagnostic value of the CIMT (Carotid intima media thickness) test in the determination of cardiovascular risk in HIV(+) patients
- Tez No: 552177
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA DEMİRDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
HIV (+) hastalar kardiyovasküler riskler açısından hastalığın aktifleştirdiği immün sistem ve tedavide kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle normal popülasyondan daha fazla risk altındadırlar. Bu çalışmada da subklinik ateroskleroz varlığı açısından HIV(+) hastalarla normal popülasyon arasındaki fark araştırılmıştır. Araştırmada yüksek çözünürlüklü B mode doopler USG ile CIMT ölçümü yapılarak ve aterom plak varlığı araştırılarak subklinik ateroskleroza sahip hastalar belirlenmiştir. HIV pozitif hastalarda sağ karotis intima media kalınlığı ölçüm ortalaması 0,85 mm (±0,16) , sol CIMT ortalaması 0,87 mm (±0,19) iken kontrol grubunda sağ tarafta CIMT ortalama değeri 0,75 mm (±0,01) ,sol tarafta 0,75 (±0,16) saptandı. Aterom plak ise HIV(+) hastaların %13,5'unda saptanırken, kontrol grubunda saptanmadı. HIV(+) hastaların %51,9 unda subklinik ateroskleroz saptanırken HIV(-) grupta bu oran %7,7 olarak bulundu (p:0,001). Buna göre HIV(+) hastaların normal popülasyona göre kardiyovasküler hastalıklara daha fazla yatkındır. Bu riskin saptanmasında CIMT testinin dahil olduğu yeni skorlama sistemleri geliştirilmesi önemli ufuklar açacaktır.
Özet (Çeviri)
HIV (+) patients are at greater risk for cardiovascular risks than the normal population due to the disease-activated immune system and the side effects of drugs used in the treatment. In this study, the difference between HIV (+) patients and the normal population was investigated for the presence of subclinical atherosclerosis. CIMT measurements were performed with high-resolution B mode doppler USG and patients with subclinical atherosclerosis were determined by investigating the presence of atheroma plaque. The mean right carotid intima-media thickness measurement was 0.85 mm (± 0.16) and the mean left CIMT was 0.87 mm (± 0.19) in HIV positive patients. The mean value of CIMT on both sides in the control group was 0.75 mm (± 0.11). Atheroma plaque was detected in 13.5% of HIV (+) patients and not in the control group. Subclinical atherosclerosis was found in 51.9% of HIV (+) patients and this rate was 7,7% in HIV (-) group (p: 0.001). Accordingly, HIV (+) patients are more prone to cardiovascular diseases than the normal population. The development of new scoring systems including CIMT testing in the determination of this risk will open important horizons.