HIV ile enfekte bireylerde antiretroviral tedavi öncesi bakılan kan homosistein düzeyinin kardiyovasküler hastalık riskini belirlemedeki rolü
The role of blood homocysteine level before antiretroviral therapy in determining cardiovascular disease risk in HIV-infected individuals
  1. Tez No: 966571
  2. Yazar: EMİNE DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL SEREMET KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, yeni tanı HIV hastalarında antiretroviral tedavi öncesi plazma homosistein düzeylerinin kardiyovasküler hastalık riskini öngörmedeki potansiyel rolü araştırılması planlanmış olup; klasik risk skorlama sistemleri (Framingham, SCORE2, D:A:D: skoru), radyolojik yöntemler (karotis intima-media kalınlığı ölçümü, ekokardiyografi, batın ultrasonografi), antropometrik ölçümler ve diğer biyolojik belirteçlerle olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, Temmuz–Aralık 2024 tarihleri arasında enfeksiyon hastalıkları polikliniğine başvuran HIV tanısı almış, antiretroviral tedavi başlanmamış hastalar ile benzer yaş grubundaki sağlıklı bireyin karşılaştırılmasıyla yürütülmüştür. Tüm katılımcılarda homosistein düzeyi, biyokimyasal, immünolojik ve antropometrik veriler değerlendirilmiş; radyolojik görüntüleme yöntemleri ve kardiyovasküler risk belirleme skorları uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde gruplar arası karşılaştırmalar, korelasyon testleri ve ROC analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to investigate the potential role of plasma homocysteine levels in predicting the risk of cardiovascular disease in newly diagnosed HIV patients before antiretroviral therapy and to evaluate the relationship with classical risk scoring systems (Framingham, SCORE2, D:A:D: score), radiological methods (carotid intima-media thickness measurement, echocardiography, abdominal ultrasonography), anthropometric measurements and other biological markers. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted by comparing HIV-diagnosed patients who were admitted to the infectious diseases outpatient clinic between July and December 2024 and who had not started antiretroviral therapy with healthy individuals of similar age group. Homocysteine level, biochemical, immunological and anthropometric data were evaluated in all participants; radiological imaging methods and cardiovascular risk assessment scores were applied. Statistical analyses included intergroup comparisons, correlation tests and ROC analyses.