Meibomian bez disfonksiyonuna bağlı kuru göz şikayeti olan hastalarda meibomiografinin kuru göz parametreleriyle ilişkisi
The relationship between meibomiography and DRYeye parameters in patients with DRY eye complaint due to meibomian gland dysfunction
- Tez No: 552184
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Kuru göz şikayeti olan hastalarda meibomiografinin kuru göz parametreleriyle ilişkisini araştırmak. GEREÇ ve YÖNTEM: Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine Mayıs 2018- Temmuz 2018 tarihleri arasında başvuran 60 hastanın 120 gözü çalışmaya alındı. Tüm hastalara; EİDGK ölçümü, biomikroskopik ve oftalmoskopik muayene yapılarak meibomian bez disfonkiyonu olan ve olmayan iki grup oluşturulmuştur. Grup 1 (n=30) meibomian bez disfonksiyonu olmaksızın, grup 2 (n=30) meibomian bez disfonksiyonuna bağlı kuru göz şikayeti olan katılımcılar olarak tanımlanmıştır. Sonrasında tüm hastalara sırasıyla oküler yüzey hastalığı indeksi (Ocular Surface Disease Index OSDI) anketi, gözyaşı ozmolaritesi ölçümü, Scheimplug topografi ile meibomiografi, Optik Koherans Tomografi (OKT) ile alt kapak gözyaşı menisküs yüksekliği (GMY) ölçümü, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) ve Schirmer testi yapıldı. Hastaların sağ ve sol gözler meibomiografik görüntüleri meiboskala metoduyla göre 0'dan 4'e kadar 5 evreye derecelendirildi. Subgrup analizlerinde meibomian bez disfonksiyonu olan ve olmayan hastalara meibomian bez kaybı dikkate alınarak hastalık şiddetine göre düşük ve yüksek dereceli olarak gruplandırıldı. Meibomioskalaya göre evre 2 altı olanlar düşük dereceli, evre 2 ve üstü olanlar yüksek dereceli olarak gruplandırıldı. Düşük ve yüksek dereceli gruplar arasında da tüm kuru göz parametreleri değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya toplamda 25'i kadın (%41.7), 35'i erkek (%58.3) toplam 60 kuru göz hastası alınmıştır. Hastaların yaşları 19-75 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 41.97 ±14.36 yıl olduğu görülmüştür.Çalışmaya alınan hastaların OSDI skorlarının ortalaması 39.66 ±17.02 bulunmuştur. Çalışmamıza dahil edilen sağ gözlerin gözyaşı osmolarite ortalaması 309.08±11.90 mosml, gözyaşı kırılma zamanı ortalaması 8.97±5.62 sn, gözyaşı menisküs yükseklik ortalaması 184.60 ± 40.67 mikron, Schirmer testi ortalaması 8.68 ± 7.65 mm bulunmuştur. Çalışmamıza dahil edilen sol gözlerin invaziv gözyaşı kırılma zamanı ortalaması 9.43±6.25 sn, gözyaşı menisküs yükseklik ortalaması 181.77 ±44.10 mikron, Schirmer testi ortalaması 8.45 ± 7.68 mm bulunmuştur. Çalışmaya katılan meibomian bez disfonksiyonu olmaksızın kuru göz şikayeti olan ve meibomian bez disfonksiyonuna bağlı kuru göz şikayeti olan gruplar arasında yaş, OSDI, gözyaşı menisküs yüksekliği, osmolarite, gözyaşı kırılma zamanı, Schirmer testi ortalamaları ve dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. ( p > 0.05 ) Meibomian bez disfonksiyonu olmayan grupta subgrup analizinde sol ve sağ gözyaşı menisküs yüksekliği parametresinde anlamlı istatistiksel farklılık bulunmuştur. Meibomian bez disfonksiyonu olmayan hastalarda sol göz yaşı menisküs yüksekliği ortalaması düşük dereceli grupta 184.40 mikron, yüksek dereceli grupta 144.80 mikron (p = 0.04); sağ gözyaşı menisküs yüksekliği ortalaması düşük dereceli grupta 190.58 mikron, yüksek dereceli grupta 143.00 mikron olarak bulunmuştur.(p = 0.001) Sağ gözyaşı kırılma zamanı ortalaması düşük dereceli grupta 9.13 sn; yüksek dereceli grupta 6.67 sn olarak bulunmuştur. (p = 0.041) SONUÇ: Meibomian bez disfonksiyonu olan ve olmayan grup arasında yaş, OSDI, gözyaşı menisküs yüksekliği, osmolarite, Schirmer testi ortalamalarında anlamlı fark bulunmadı. Subgrup analizlerinde hastalık şiddeti yüksek olan grupta tüm parametreler kuru göz lehine saptanmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark sadece meibomian bez disfonksiyonu olmayan hastalarda sol ve sağ gözyaşı menisküs yüksekliği ve sağ gözyaşı kırılma zamanı parametrelerinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the relationship of meibomiography with dry eye parameters in patients with dry eye symptoms. MATERIAL and METHODS: 120 eyes of 60 patients who applied to Balıkesir University Faculty of Medicine Department of Ophthalmology between May 2018 and July 2018 were included in the study. All patients have been divided into two groups as with (Group 1, n: 30)/without (Group 2, n:30)meibomian gland dysfunction and have been examined that include best-corrected visual acuity (BCVA), slit-lamp biomicroscopic and ophthalmoscopic examination. After that, Ocular Surface Disease Index(OSDI) questionnaire, tear-osmolarity measurement, meiomiography with Scheimplug topography, optical coherence tomography (OCT) and lower tear meniscus height(TMH) measurement, break-up time (BUT) and Schirmer test has been performed respectively for all participants. Meibomiographic images of right and left eyes of the patients were graded from 0 to 4 according to meiboscale method in 5 stages. In subgroup analysis, patients with/without meibomian gland dysfunction were taken into consideration and grouped as low or high grade dry eye according to severity of disease. Patients who have been graded under stage 2 due to meiboscale has been defined as low grade and graded as 2 or more has been defined as high grade dry eye disease. Dry eye parameters have been compared in low and high grade groups. RESULTS: A total of 60 dry eye patients were included in this study. Of the patients, 25 (41.7%) were female and 35 (58.3%) as male. The mean age was 41.97 ± 14.36 years (ranged from 19 to 75 years). In right eyes; the mean of tear osmolarity of the right eyes was 309.08 ± 11.90 mosml and tear break-up time was 8.97 ± 5.62 sec and the mean tear meniscus height was 184.60 ± 40.67 microns and the mean Schirmer test was 8.68 ± 7.65 mm. In left eyes; the mean break-up time was 9.43 ± 6.25 sec, the mean tear meniscus height was 181.77 ±44.10 microns and Schirmer test mean was 8.45 ± 7.68 mm. There was no statistically significant difference between age, OSDI, tear meniscus height, osmolarity, tear break-up time, Schirmer test averages and distribution between the groups with dry eye complaint due to meibomian gland dysfunction without meibomian gland dysfunction.(p>0.05) A significant statistical difference was found in the left and right tear meniscus height parameters. In subgroup analysis, there was statistically significant difference between right and left tear meniscus height parameter in dry eye patients without meibomian gland dysfunction. In dry eye patients without meibomian gland dysfunction, the mean height of meniscus in the left eye was 184.40 microns in low-grade group and 144.80 microns in high-grade group (p = 0.04). In dry eye patients without meibomian gland dysfunction, the mean height of meniscus in the right eye was 190.58 microns in low-grade group and 143.00 microns in high-grade group (p = 0.001) The mean tear break-up time was 9.13 sec in low-grade group; 6.67 sec in high grade group.(p=0.041) DISCUSSION: There was no significant difference in age, OSDI, tear meniscus height, tear osmolarity and Schirmer test in dry eye patients with or without meibomian gland dysfunction. In subgroup analysis, there was statistically significant difference in both right and left tear meniscus height and right break-up time, although all dry eye parameters were found in favor of dry eye in the group with high disease severity.