Oküler rozaseada klinik seyir ve gözyaşı fonksiyonları üzerine Doksisiklin tedavisinin etkinliği
The effect of doxycycline treatment on the clinical course and tear function tests in ocular rosacea
  1. Tez No: 88449
  2. Yazar: CEYDA ÖZYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Oküler rozasea yaygın bir hastalık olmasına karşın, belirti ve bulguların özgün olmayışı nedeniyle gözden kaçabilmektedir. Hafif şiddette blefaritten, keratit ve komeal perforasyona kadar ilerleyebilen klinik bulgularla karakterize olup, sıklıkla kuru göz tablosu da eşlik etmektedir. Potansiyel körlüğe neden olabilen rozaseamn tedavisi, çok yönlü ve uzun süreli olup, iyi bir hasta-hekim işbirliği gerektirmektedir. Oküler rozeseada klinik bulgular ve gözyaşı fonksiyon testleri ışığında, 6 hafta süreyle uygulanan doksisiklin tedavisinin etkinliğinin araştırıldığı bu çalışmada, 25 olgunun oküler belirti ve biyomikroskobik muayene bulguları değerlendirilerek, GKZ, Schirmer, rose bengal boyama testleri ile konjonktiva impresyon sitolojisi yöntemi uygulandı. Doksisiklin tedavisi sonrası nonspesifik olan oküler belirtilerde azalma, bulgulardan ise meibomit, blefarit ve telenjiyektazide anlamlı iyileşme saptanırken, gözyaşı fonksiyon testlerinin tümünde anlamlı düzelme elde edildi. împresyon sitolojisi ile saptanan ve enflamasyona bağlı olarak gelişen konjonktivamn yüzey epitel değişikliklerinin tedavi sonrası geriye dönmesi de anlamlı bulundu. Doksisiklinin enflamasyonu baskılayıp, dolaşımı sağlayarak goblet hücrelerini koruduğu düşünülmektedir. Altı hafta süreyle uygulanan doksisiklin tedavisi oküler bulguların hafif şiddette seyrettiği olgularda yeterli bir yaklaşımdır. Rozaseada bulguların hafif şiddette olması, keratitin saptanmaması, tedavinin başarısını artırmakla birlikte, süresini de kısaltmaktadır. Rozaseada gözyaşı fonksiyon testleri eşliğinde erken tam konarak tedavinin başlanması koruyucu göz hekimliği açısından da önem taşımaktadır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF DOXYCYCLINE TREATMENT ON THE CLINICAL COURSE AND TEAR FUNCTION TESTS IN OCULAR ROSACEA Although ocular rosacea is a very common disease, it is dismissed because of nonspesific signs and symptoms. It is characterized with a spectrum from mild blepharitis, keratitis to corneal perforation and frequently symptoms of dry eye may accompany. Because of blindnes risk, therapy of rosacea necessitates a good patient and physician cooperation. In this study, clinical efficacy of doxycycline treatment for 6 weeks in patients with ocular rosacea was evaluated with clinical findings and eye function tests. Ocular signs and findings of 25 cases were evaluated, in addition tear- break up time, Schirmer and rose bengal staining eye function tests and conjunctival impression cytology methods were used. After doxycycline therapy ocular signs diminished and meibomitis, blepharitis, and telangiectasia were all disappeared. Significant change was found in all eye tear function tests before and after doxycycline therapy. Changes in conjunctival surface epithelia were also reversible significantly after therapy.lt is thought that doxycycline supresses inflammation and increases blood supply of goblet cells. Doxycycline therapy for 6 weeks in mild cases is avery sufficient approach. Presence of mild signs and absence of keratitis increas the success of therapy. Early diagnosis of rosacea with the usage of tear function tests is important in preventive ophthalmology 55