GNSS sistemlerindeki güncel durum ve son gelişmelerin incelenmesi
Analysis of the current si̇tuati̇on and recent trends in GNSS system
  1. Tez No: 552183
  2. Yazar: BAŞAR KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresel uydu konum belirleme sistemleri (GNSS), küresel veya bölgesel bazda konumlandırma, navigasyon ve zamanlama (Positioning, Navigation, and Timing - PNT) hizmetleri sağlayan herhangi bir uydu sistemini açıklayan genel bir terimdir. Günümüzde GPS en yaygın GNSS iken, diğer ülkeler de tamamlayıcı ve bağımsız bir PNT yeteneği sağlamak için kendi sistemlerine sahipler. Ana olanlar aşağıda açıklanmıştır. GLONASS (Globalnaya Navigazionnaya Sputnikovaya Sistema veya Global Navigation Satellite System), Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen ve işletilen küresel bir GNSS'dir. Tam operasyonel sistem 24+ uydudan oluşmaktadır. Galileo, Avrupa Birliği tarafından tasarlanan ve işletilen küresel bir GNSS'dir. AB, 2016 yılında Galileo hizmetlerinin başladığını ilan etmiştir ve 2020 yılına kadar 24+ uydu sistemini tamamlamayı planlamaktadır. BeiDou veya BDS, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından tasarlanan ve işletilen bölgesel bir GNSS'dir. Çin şu anda 2020 yılına kadar 35 uydu ile küresel kapsama sağlamak için sistemi genişletmektedir. BDS daha önce Compass olarak adlandırılmaktaydı. IRNSS, Hindistan Hükümeti tarafından geliştirilen ve işletilen bölgesel bir GNSS'dir. IRNSS, Hint bölgesini ve Hint anakarası çevresinde 1500 km'yi kapsayacak şekilde tasarlanmış özerk bir sistemdir. Sistem 7 uydudan oluşmaktadır ve 2018'de faaliyete geçmesi planlanmaktadır. 2016'da, Hindistan IRNSS'yi Navigation Indian Constellation (Navic, yani“sailor”veya“navigator”) olarak değiştirmiştir. QZSS, Japonya Hükümeti tarafından sahip olunan ve QZS System Service Inc. (QSS) tarafından işletilen bölgesel bir GNSS'dir. QZSS, Doğu Asya ve Okyanusya'daki kapsama alanını iyileştirmek için GPS'i tamamlamaktadır. Japonya, 2018 yılına kadar 4 uydudan oluşan operasyonel bir sistem oluşturmayı ve 2023 yılına kadar sistemi otonom kabiliyet için 7 uyduya genişletmeyi planlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Global navigation satellite system (GNSS) is a general term that describes any satellite system that provides global or regional positioning, navigation, and timing (PNT) services.Today, GPS is the most common GNSS, while other countries have their own systems to provide complementary and independent PNT capability. The main ones are explained below. GLONASS is a global GNSS developed and operated by the Russian Federation. The fully operational system consists of 24+ satellites. Galileo is a global GNSS designed and operated by the European Union. The EU has announced the launch of Galileo services in 2016 and plans to complete 24+ satellite systems by 2020. BeiDou or BDS is a regional GNSS designed and operated by the People's Republic of China. China is now expanding the system to provide global coverage with 35 satellites by 2020. BDS was previously called Compass. IRNSS is a regional GNSS developed and operated by the Government of India. The IRNSS is an autonomous system designed to cover 1500 km around the Indian subcontinent and the Indian mainland. The system consists of 7 satellites and is planned to be operational in 2018. In 2016, India changed its IRNSS to Navigation Indian Constellation (Navic, or“sailor”or“navigator”). QZSS is owned by the Government of Japan and is owned by QZS System Service Inc. (QSS). QZSS completes GPS to improve coverage in East Asia and Oceania. Japan plans to build an operational system consisting of 4 satellites up to 2018 and to expand the system to 7 satellites for autonomous capability until 2023.