Achievement in and attitudes toward science: The combined effects of formal and non-formal learning
Bilime yönelik başarı ve tutumlar: Okul içi ve okul dışı öğrenmenin birleştirilmiş etkileri
- Tez No: 552189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul içi ve okul dışı öğrenim arasındaki işbirliğinin 5. sınıf öğrencilerinin fen başarılarını ve bilime yönelik tutumlarını etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. 5. Sınıf öğrencilerine fen kavramlarını öğretmeye ve fen tutumlarını artırmaya yardımcı olmak için tasarlanmış okul içi eğitim ile öğretimi, okul içi ve okul dışı eğitimin harmanı ile karşılaştırılmıştır. İstanbul'da özel bir ilköğretim okulunda 48 beşinci sınıf öğrencisine deneysel bir tasarım uygulanmıştır. 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde okulda, resmi öğrenim ile fen programı hedefleri ele alınmıştır. Öğrencilere sınıfta ve fen laboratuvarlarında fen eğitim verilmiştir. 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci öğretim döneminde ise, fen bilimleri okul dışı fen öğrenimi ile zenginleştirilmiştir. İkinci dönem boyunca öğrenciler, sınıf dışı eğitim ortamlarına gönderilmiş ve her ünite hem okulda hem de bilim kurumlarında öğretilmiştir. Öğrencilerin başarı ve tutumları nicel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Wilcoxon Signed Ranks test analizi, öğrencilerin birinci ve ikinci dönem başarı puanları arasında istatistiksel anlamlı bir farklılığın olmadığını ancak birinci ve ikinci dönem tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğunu göstermektedir. Ayrıca, farklı başarı performansına sahip öğrenciler üzerindeki etkileri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the combined effect of formal and non-formal learnings on the fifth -grade students' achievement in and attitude toward science. It compares the effects of formal education with combined effects of formal and non-formal education. An experimental design is implemented for 48 5th -grade students at a private primary school in Istanbul. In the fall term of the 2015-2016 education year, science program objectives were covered in school as formal learning. Students were taught science in the classroom and at the science laboratory. In the spring term of the 2015-2016 education year, a science program was enriched with non-formal science learning. Throughout the spring term, students were taken to the non-formal learning settings and each unit in the 5th -grade curriculum was taught both in school and at non-formal science centers. Students' achievement and attitudes were investigated with the quantitative analysis of test measurement. Wilcoxon Signed Ranks Test analysis showed that there was not a statistically significant difference between fall and spring term achievement scores of the students but that there was a statistically significant difference between their fall and spring term attitude scores. Moreover, the effects on students with varied performance were revealed.