Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanlarda kronik egzersizin kas dokusundaki glut-4 ve çinko düzeylerine etkisi
The effect of chronic exercise on muscle tissue glut-4 and zinc levels in experimental diabetic rats
  1. Tez No: 552210
  2. Yazar: ABDULLAH BAKUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PATLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı; deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanlarda kronik egzersizin kas dokusundaki GLUT-4 ve çinko düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen Wistar cinsi 39 adet erişkin erkek sıçan üzerinde, aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından onaylandıktan sonra deney materyallerinin temini sonrası başladı. Toplam 39 adet deney hayvanı kullanılan araştırmada gruplar şu şekilde oluşturuldu; Grup 1; Kontrol (n=10): Hiçbir tıbbî uygulama ve egzersiz yaptırılmayan grup. Grup 2: Egzersiz Kontrol (n=10): Hiçbir tıbbî uygulama yapılmayan, 4 hafta süreyle günlük 45 dakikalık kronik koşu egzersizi yaptırılan grup. Grup 3: Diyabet (n=9): Yirmidört saat arayla 40 mg/kg intraperitoneal streptozotosin (STZ) enjekte edilip diyabet oluşturulan, egzersiz yaptırılmayan grup. Grup 4: Diyabet+Egzersiz (n=10): 40 mg/kg intraperitoneal streptozotosin (STZ) enjekte edilip diyabet oluşturulan, 4 hafta süreyle günlük 45 dakikalık kronik koşu egzersizi yaptırılan grup. Dört hafta süren çalışmanın bitiminde anestezi altında gruplar halinde hayvanların etik kurallar içerisinde yaşamına son verildi ve doku örnekleri alındı. Alınan doku örnekleri analiz zamanına kadar -80℃'de muhafaza edildi. GLUT-4 analizleri Elabscience marka (E-EL-R0430) Elisa test kitiyle gerçekleştirildi ve sonuçlar ng/mL ve gram doku başına ng/g şeklinde hesaplanarak kaydedildi. Çinko analizleri Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi (AAS Varian AA240FS) cihazında gerçekleştirildi ve sonuçlar mg/gr doku olarak hesaplanarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of chronic exercise on muscle tissue GLUT-4 and zinc levels in experimental diabetic rats. This study was performed on 39 adult male Wistar rats obtained from Experimental Medicine Research and Application Center of Selçuk University. After the study protocol was approved by the Experimental Medicine Research and Application Center of the Experimental Animal Ethics Committee of Selcuk University, it started after the supply of test materials. A total of 39 experimental animals were used in this study: Group 1; Control (n = 10): No medical practice and no exercise. Group 2: Exercise Control (n = 10): The group which couldn't medical practice, daily 45- minute chronic running exercise group for 4 weeks. Group 3: Diabetes (n=9): The group which was injected 40 mg/kg intraperitoneal streptozotocin (STZ) 2 times in 24-hour intervals, Group 4: Diabetes + Exercise (n = 10): The group which 40-mg / kg intraperitoneal streptozotocin (STZ) injected into diabetes, daily 45-minute chronic running exercise for 4 weeks. At the end of the four-week study, the animals were sacrificed under the anesthesia and the tissue samples were taken. Tissue samples were stored at -80 until the time of analysis. GLUT-4 analyzes were performed with the Elabscience brand (E-EL-R0430) Elisa test kit and the results were recorded as ng / mL and ng / g per gram of tissue. Zinc analyzes were performed on Atomic Absorption Spectrophotometer (AAS Varian AA240FS) and the results were calculated as mg / gr tissue.