Diyabetik sıçanlarda kronik koşu egzersizinin bağışıklık parametreleri ile timus ve dalak dokusundaki ZIP 10 düzeylerine etkisi
Evaluation of the effect of chronic jogging exercise on immunological parameters and levels of thymus and splenic tissue ZIP 10 in experimental diabetes mellitus rat models
  1. Tez No: 562540
  2. Yazar: İBRAHİM UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı diyabet oluşturulmuş sıçanlarda kronik koşu egzersizinin bağışıklık parametreleri ile timus ve dalak dokusundaki ZIP 10 düzeylerini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Araştırma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilecek Wistar cinsi erişkin erkek sıçanlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü lokal etik kurul tarafından onaylandı. Toplam 40 adet sıçan kullanılan araştırmada hayvanlar eşit sayıda 4 gruba ayrıldı: Grup 1, Kontrol, Grup 2, Egzersiz Kontrol, Grup 3, Diyabet, Grup 4, Diyabet+Egzersiz. Grup 3 ve 4'ü oluşturan hayvanlara 40 mg/kg dozunda intraperitoneal streptozotosin (STZ) 24 saat arayla ikişer defa enjekte edilerek diyabet oluşturuldu. Grup 2 ve 4'ü oluşturan hayvanlar 5'erli gruplar halinde 4 hafta boyunca 45 dk süreyle 20m/dk hızda koşturuldu. Son koşu egzersizinden 24 saat sonra genel anestezi altında hayvanlardan kan, timüs ve doku örnekleri alındı. EDTA'lı tüplere alınan taze kan örneklerinde akım sitometrik yöntemle; lenfosit oranları, T-Lenfosit alt tipleri, B lenfositler ile Doğal Öldürücü Hücreler (NK) ve Doğal Öldürücü T Hücreleri (NKT) hücre yüzdeleri tayin edildi. Timus ve dalak doku örneklerinde ELISA yöntemiyle ZIP10 düzeyleri belirlendi. Gerçekleştirdiğimiz araştırmada, çalışma gruplarının Total-T lenfosit ve yardımcı T lenfosit ve B lenfosit yüzdeleri birbirlerinden farklı değildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of chronic running exercise on the immunological parameters and thymus, splenic tissue ZIP 10 levels in experimental diabetes mellitus rat models. This study carried out in the Selcuk University Experimental and Research Department and also the animals supplied from the same department. Wistar type male rats taken for the study. Ethical committee approval was taken from the same before the study from the same university. We included forty rats in this study and divided these in to four groups. Each groups contained ten rats. Group 1 was healthy subjects. Group 2 was exercise group. Group 3 was experimental diabetes mellitus and group 4 diabetes mellitus and exercise. We made the experimental diabetes mellitus rat models with intraperitoneal use of 40 mg/kg streptozotsin (STZ) twice in 24 hours interval. Groups taken exercise (group 2-group4) runned 45 minutes daily for 4 weeks. 24 hours after the last runnig exercise session we have taken the blood, thymus and splenic tissue samples from the subjects under the general anesthesia. EDTA contained blood tubes were evaluated with flow cytometry for lymphocyte number, types of T lymphocytes, B lymphocytes and NK cells,NKT cells.ZIP 10 levels evaluated by ELISA method in thymus and splenic tissue samples. Total T lymphocytes and T helper, B lymphocytes ratio did not differ between groups.