Deneysel diyabet modeli oluşturulan sıçanlarda düzenli egzersizin karaciğer ve kas dokusunda farklı TRP kanallarının ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of exercise training on expression of different TRP channels in liver and muscle tissue of the experimental diabetes model induced rats
  1. Tez No: 945500
  2. Yazar: ESRA ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tip 2 Diyabet, pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun üretilen insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu ortaya çıkan hiperglisemi ile karakterize kronik bir hastalıktır. TRP kanal genleri, pankreasın alfa ve beta hücrelerinde yüksek seviyelerde bulunur ve bu genler insülin direnciyle bağlantılıdır. Egzersiz, günümüzde tip 2 diyabet tedavisinde önemli bir araçtır. Bu çalışmanın ana amacı, deneysel olarak oluşturulan tip 2 diyabet modelinde, düzenli egzersiz uygulamalarının iskelet kası ve karaciğer dokularındaki TRPC1, TRPC6 ve TRPM7 gen ekspresyonları üzerindeki etkilerini incelemekti. Çalışmanın başında, yetişkin erkek sıçanlar dört gruba ayrıldı: kontrol, diyabet, egzersiz ve diyabet artı egzersiz grupları. Diyabet gruplarına yüksek yağlı diyet verildi ve ardından 35 mg/kg streptozotosin enjeksiyonu yapıldı, böylece deneysel tip 2 diyabet modeli oluşturuldu. Diyabet durumu doğrulandıktan sonra, sıçanlara 4 hafta boyunca yüzme egzersizi yaptırıldı. Egzersiz periyodunun sonunda sıçanlar servikal dislokasyon yöntemiyle ötenaziye tabi tutuldu ve iskelet kası (gastroknemius) ile karaciğer örnekleri alındı. Alınan örneklerde TRPC1, TRPC6 ve TRPM7 ekspresyonları RT-PCR yöntemiyle analiz edildi. Analizler sonucunda, diyabet grubunda serum insülin seviyelerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu tespit edildi (p≤ 0,05). Egzersiz ve diyabet artı egzersiz gruplarında ise serum insülin seviyeleri diyabet grubuna kıyasla daha düşük bulundu (p≤ 0,05). Kas ve karaciğer dokusunda, TRPC1 ve TRPC6 ekspresyonları diyabet artı egzersiz grubunda, diyabet grubuna göre yüksek seviyelerde gözlemlenlendi (p≤ 0,05). Bu bulgular, egzersizin, tip 2 diyabetin yol açtığı insülin direncini, TRP kanalları aracılığıyla iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a chronic condition characterized by hyperglycemia, which occurs due to the pancreas's inability to produce sufficient insulin or the body's inability to use the produced insulin effectively. TRP channel genes are found at high levels in the alpha and beta cells of the pancreas, and these genes are associated with insulin resistance. Exercise is a crucial therapeutic tool in the treatment of type 2 diabetes today. The main aim of this study is to investigate the effects of regular exercise interventions on the gene expression of TRPC1, TRPC6, and TRPM7 in skeletal muscle and liver tissues in an experimentally induced type 2 diabetes model. At the beginning of the study, adult male rats were divided into four groups: control, diabetes, exercise, and diabetes plus exercise groups. The diabetes groups were given a high-fat diet followed by a 35 mg/kg streptozotocin injection to induce an experimental type 2 diabetes model. After confirming the diabetic condition, the rats underwent 4 weeks of swimming exercise. At the end of the exercise period, the rats were euthanized using the cervical dislocation method, and skeletal muscle (gastrocnemius) and liver samples were collected. The expression of TRPC1, TRPC6, and TRPM7 in the collected samples was analyzed using RT-PCR. The analysis revealed that serum insulin levels were higher in the diabetes group compared to the control group (p≤ 0.05). In the exercise and diabetes plus exercise groups, serum insulin levels were lower compared to the diabetes group (p≤ 0.05). In skeletal muscle and liver tissues, the expression of TRPC1 and TRPC6 was found to be higher in the diabetes plus exercise group compared to the diabetes group (p≤ 0.05). These findings suggest that exercise may improve insulin resistance caused by type 2 diabetes through TRP channels.