İskemi reperfüzyonla indüklenen rat over hasarı üzerine timokinonun biyokimyasal ve histopatolojik etkisi
Biochemical and histopathological effects of timokinone on ischemia- reperfusion-induced rat ovarian injury
- Tez No: 552215
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamızda timokinonun, iskemi reperfüzyon oluşturulan rat overlerinde meydana gelen hasara karşı koruyucu etkinliği olup olmadığını saptamak amacıyla over dokusunda otofaji yolakları, oksidan-antioksidan ve inflamasyon belirteçlerine bakıldı. Materyal ve Metot: Rastgele 5 gruba bölünen ve overlerinde iskemi reperfüzyon oluşturulan ratlara belirlenen dozlarda timokinon uygulandı. Cerrahi işlem ile elde edilen over dokularından SOD, GSH, TAS, TOS, MDA, IL-1β ve TNF-α gibi belirteçler spektrofotometrik olarak tayin edildi. Histopatolojik olarak Caspase-3, LC3B ve NF-Kβ1 antikorları ile yapılan immunohistokimyasal boyamalardan sonra ışık mikroskobu altında incelenen dokular immunpozitiflik açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, the autophagy pathways, oxidant-antioxidant and inflammation markers of ovarian tissue were investigated in order to determine whether thymokinone has a protective effect against experimentally induced ischemia-reperfusion in rat ovaries. Material and Method: The rats, which randomly divided into 5 groups and were experimentally induced ischemia-reperfusion in their ovaries, were administered timokinon at the determined doses. The markers such as SOD, GSH, TAS, TOS, MDA, IL-1β and TNF-α were determined spectrophotometrically from ovarian tissues obtained by surgical procedure., Tissues examined histopathologically under light microscopy were evaluated for immunopositivity after immunohistochemical staining with Caspase-3, LC3B and NF-Kβ1 antibodies.