Elit sporcuların alt-üst ekstremite güç ve kuvvet parametrelerinin incelenmesi
Examination of lower-upper limb of power and force parameters of elite athletes
- Tez No: 552216
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada; elit düzeyde farklı branşlardaki ferdi ve takım sporcularının alt ve üst ekstremite güç ve kuvvet parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada; elit düzeyde aktif olarak spor yapan yaş ortalamaları (yıl) 21,16±2,08, boy ortalamaları(cm) 177,59±7,49, ve vücut ağırlığı ortalamaları (kg) 79,66±21,68 olan toplam 32 kişi sporcu katılmıştır. Gruplar, üst ekstremitenin ağırlıklı kullanıldığı branşlardan (ÜEASB) Boks ve Hentbol (BG ve HG), Alt esktremite ağırlıklı spor branşlarından (AEASB) Taekwondo ve Futbol (TG ve FG) branşları seçilerek oluşturulmuştur. Her bir gönüllünün alt ve üst ekstremite wingate ölçümleri Wingate testi için modifiye edilmiş bilgisayara bağlı ve uyumlu bir yazılımla çalışan Monark 894E model kol ve ayak bisiklet ergometresi kullanılarak tespit edilmiştir. Izokinetik kuvvet ölçümleride dominant bacak ve kol olacak şekilde cybex humac norm cihazıyla ölçülmüştür. Verilerin istatistiki analizlerinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. İkili değişkenlerde independent sample t testi, branşlara ait karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi (Anova) yapılmış farklıkların hangi gruplardan kaynaklandığının tespitinde ise post hoc testlerden LSD ve Tukey kullanılmıştır. Gruplar arası ilişkide ise pearson korelasyon matrisi kullanılmıştır. İstatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the power and force parameters of lower and upper extremities of the individual and team athletes who practice different branches. A total of 32 athletes actively do sports in elite level whose average age is 21,16 ± 2,08, average height is 177,59 ± 7,49 and average body weight is 79,66±21,68 participated in this study. The groups were formed from Boxing and Handball (BG and HG) branches in which the upper extremities are used predominantly (UEASB) and from Taekwondo and Football (TG and FG) branches in which the lower extremities are used predominantly (AEASB). The anaerobic power values of each individual's upper and lower extremities were measured by a Monark 894E arm and leg cycle ergometer that was connected to computer modified for Wingate test and that had the compatible software for the computer. The isokinetic force values of dominant arms and legs were measured by a cybex humac norm device. SPSS 22 package program was used for the statistical analyses of the data. Independent sample t test was used for the comparison of means, one way analysis of variance (Anova) was used for the comparison of branches, LSD and Tukey tests which are included in post hoc test family were conducted to determine where the differences were originated from. Pearson correlation matrix was used in the relationship between the groups. The significance level was determined as 0,05.