Örgüt kültürünün akademisyenlerin erteleme eğilimleri üzerine etkisi
The effect of organizational culture on the procrastination tendencies of academic staff
- Tez No: 552231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BÜTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İşletme, Education and Training, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada sosyal öğrenme kuramı çerçevesinde örgüt kültürünün akademisyenlerin akademik erteleme eğilimleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca akademisyenlerin erteleme eğilimleri arasında demografik faktörler bakımından anlamlı bir farklılık olup olmadığı da analiz edilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul'daki akademisyenlerden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi ise uygun örnekleme yöntemiyle seçilen üç devlet ve üç vakıf üniversitesindeki toplam 166 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma uygulanmış olup veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Üç bölümden oluşan anketin birinci bölümünde katılımcılardan yaş, cinsiyet, medeni durum, akademik unvan gibi kişisel bilgilerin istendiği kişisel bilgi formu yer almaktadır. İkinci bölümde örgüt kültürünü ölçmek amacıyla Hofstede'nin kültür modelinden yararlanılarak Sigler ve Pearson tarafından hazırlanan, Emet tarafından Türkçeye çevrilen örgüt kültürü ölçeği yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise akademik erteleme eğilimini ölçmek amacıyla Aitken tarafından hazırlanan ve Balkıs tarafından Türkçeye çevrilen akademik erteleme eğilimi ölçeği bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre örgüt kültürünün alt boyutlarından zaman yönelimi ve belirsizlikten kaçınmanın akademik erteleme eğilimi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulgulanmıştır. Demografik faktörlere göre anlamlı farklılıklara bakıldığında ise akademik unvan bakımından araştırma görevlileri ile doçentler ve profesörler arasında anlamlı bir fark bulunmuş olup cinsiyet bakımından da erkeklerin kadınlara göre daha fazla akademik erteleme eğiliminde oldukları ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları, çeşitli önerilerle yorumlanmış ve desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the effect of organizational culture on academic procrastination tendencies of academicians was investigated in the framework of social learning theory. In addition, it has been analyzed whether there is a significant difference in faculties, academic title and gender between the procrastination tendencies of academicians. The universe of the research is composed of academicians in Istanbul. The research sample consisted of a total of 166 people from three state and three foundation universities selected by incidental sampling method. Correlational research was applied from quantitative research methods and questionnaire was used as data collection tool in the study. In the first part of the three-part questionnaire, the participants are asked to provide personal information form that requires personal information such as age, gender, marital status, academic title. In the second part, there is an organizational culture scale prepared by Sigler and Pearson and translated into Turkish by Emet. In the third chapter, there is an academic procrastination scale prepared by Aitken to measure academic procrastination tendency and translated into Turkish by Balkıs. The results of the research showed that time orientation and uncertainty avoident culture has a significant effect on the academic procrastination tendencies. It was also concluded that there is not any significant difference between faculties. In terms of academic title, there was a significant difference between research assistants with associate professors and professors and it was revealed that men tend to procrastinate academic activities more than women. In the last part, the research results were interpreted and supported with various suggestions.