Öğrencilerin özel okul seçimi yaparken eğitim pazarlamasında dikkate aldıkları kriterler: Yerel bölge Osmaniye'de özel liselere yönelik eğitim pazarlaması uygulaması
The criteria in education marketing that students take into consideration while choosing a private school: The application of education marketing on private high schools in the local region Osmaniye
- Tez No: 552240
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde eğitim zamanla hem öğrenciler hem de aileleri tarafından daha fazla önemsenmeye başlanmıştır. İyi bir eğitim, iyi bir gelecek bilinci arttıkça eğitim alanında gelişim de artmıştır. Devlet okullarının sayı olarak yetersizliği özel okulların yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Çoğalan özel okullar en iyisi olabilmek, başarılı öğrenci profilini elinde tutabilmek için günümüzde her alanda yaygınlaşmakta olan eğitim pazarlamasını kullanmaya başlamışlardır. Araştırmanın amacı özel liseye giden öğrencilerin, okudukları okulların kullandıkları hizmet pazarlaması durumlarının kendilerine ne derece yeterli gelip gelmediğini saptamaktır. Araştırma amacı dâhilinde bazı hipotezler oluşturmuş ve pazarlamanın 7P'si kullanılarak hazırlanan sorular ile demografik değişkenler arasında farklılıklar incelenmek istenmiştir. Araştırmadaki bu farklılıklar IBM SPSS 22 istatistiksel analiz programı kullanılmıştır. Veri analiz yöntemleri olarak Frekans analizi, Güvenilirlik analizi, Aritmetik ortalamalar ve çeşitli farklılık testleri ile sonuçlar bulunup bulunan sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır. Eğitimin bir hizmet olarak kullanıldığı günümüzde, öğrencilerin özel okul seçimi yaparken ve bu seçimi yaptıktan sonra okulda devam edebilmelerini sağlamak için okulların pazarlama stratejilerini doğru bir şekilde sunması gerekmektedir. Doğru pazarlama stratejilerinin uygulanabilmesinin yolu da bu ve benzeri araştırmaları sistematik olarak yapmaktan geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays both students and their families are starting to care more about education. Improvements in the field of education have increased as people have become aware of the importance of a good education, a better future. Inefficacy of public schools leads to the opening of more and more private schools. And as their number increased, these private schools, with the goal to become the best and to retain successful student profile, started to use marketing tools to promote the education they provide. The purpose of this study is to determine how sufficient the service marketing carried out by private high schools is for the students attending these schools. Some hypothesis are set in line with purpose of the study and the aim was to use the questions developed with 7P's criteria of marketing in order to analyze the differences between demographic variables. IBM SPSS 22 statistical analysis program was used with respect to these differences. Data analysis methods used are frequency analysis, reliability analysis, arithmetic average and various difference tests and the results thereof had been evaluated. Today where education is being rendered as a service, schools need to properly present their marketing strategies to attract students when making their choices among all private schools being operated and to ensure they can continue their education in these schools afterwards. The path to implementing the right marketing strategy passes from conducting this and similar researches systematically.