Bilateral sagital split ramus osteotomisi uygulanan hastalarda mandibular kanal hacminin üç boyutlu volumetrik analiz yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular canal volume in patients with bilateral sagittal split ramus osteotomy by three-dimensional volumetric analysis
  1. Tez No: 552246
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH KARAAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı sagittal split ramus osteotomisi (SSRO) uygulanan hastalarda mandibular kanalın (MK) hacminin volumetrik olarak değerlendirilmesi, bu değişimin klinik nörosensoryal bozukluk (NSB) ölçümleri, geri alma miktarı ve cinsiyet ile olan ilişkisinin ortaya konmasıdır. İskeletsel sınıf III anomalisi bulunan ve bilateral SSRO uygulanan, 18-30 yaş arası 21 hasta çalışmaya dahil edildi. Ameliyattan önce ve postoperatif 6. ayda hastalardan Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) alındı ve Mimics yazılımı ile MK 'nın volumetrik incelemesi yapıldı. Elde edilen verilerin klinik NSB ölçümleri, geri alma miktarı ve cinsiyet ile olan korelasyonu değerlendirildi. Bu çalışmada MK'ın preopertif ortalama çap değeri 2.57 ± 0.43 mm hacmi 344.086 ± 40.772 mm3, postoperatif çap değeri 2.61 ± 0.51 mm hacmi ise 323.071 ± 41.465 mm3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the volumetric evaluation of mandibular canal (MC) volume in patients undergoing sagittal split ramus osteotomy(SSRO) and to evaluate the relationship between clinical neurosensory disturbance (NSD) findings, amount of mandibular setback and gender. Twenty-one patients (18-30 years old) with skeletal class III anomaly who underwent bilateral SSRO were included in the study. Cone Beam Computed Tomography (KIBT) was obtained from the patients before and six months after the procedure and volumetric analysis of MC was performed with Mimics software. The correlation of the results with clinical NSD measurements, amount of mandibular setback and gender were evaluated. In this study, the pre-operative mean diameter value of the MC was 2.57 ± 0.43 mm mean voleme of the MC was 344.086 ± 40.772 mm3, while postoperative diameter was 2.61 ± 0.51 mm and postoperative volume was 323.071 ± 41.465 mm3, respectively.