Huzurevinde yaşayan bireylerin ölüm kaygısı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Malatya Huzurevi örneği)
Investigation of the death anxiety levels of individuals living in a nursing time on various variables (Malatya Huzurevi sample)
  1. Tez No: 538454
  2. Yazar: YUNUS KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma huzurevindeki yaşlı bireylerde, ölüm kaygısı düzeyinin belirlenerek bazı sosyo-demografik değişkenlerle ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Malatya Huzurevi Sakinleri örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmaya 65 yaş ve üstü olan 40 birey katılmıştır. Araştırma yapılırken mülakat, anket ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Konuyla ilgili daha önceden hazırlanmış olan ölüm kaygısı ölçeği huzurevinde yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlı bireylere uygulanmıştır. Çalışmada toplam 20 soru sorulmuştur. Örneklem grubundan konuyla ilgili elde edilen bilgiler, bu değişkenler dikkate alınarak sayısal değerler halinde tablolaştırılmış ve anlamlı bulunan tablolar yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, yaşlılık döneminde cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, huzurevinde kalma yılı ve ölüm kaygısıyla ilgili betimsel çalışmalar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yapılan çalışmalarda yaşlıların büyük bir kısmının gidecekleri başka yerleri olmadığı için huzurevini seçmek zorunda kalmışlardır. Huzurevinde kalan bireylerin eğitim seviyesi düşüktür ve okuma yazması olmayan yaşlılar da vardır. Sosyal güvencesi olmayan yaşlıların da görüldüğü huzurevinde ekonomik anlamda yoksulluk, psiko-kültürel anlamda da yoksunluk yaşayan yaşlı sayısı fazladır. Hayatlarının son kısmını huzurevinde geçirmek zorunda olan yaşlılar için ölüm kaygısı onların ruhsal durumlarını olumsuz anlamda etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been done to fix different dimensions of people's religious life and death anxiety living in old people's home. This research has been done in Malatya old people's home. 40 old people who are 65 and upper joined to this research. During the research, interview, questionnaire and observation techniques are used to gather information. Firstly, to materialize this purpose the questionnaire about public survey was prepared, then was carried out people (over 65) living in old people's home. It consists of twenty questions. The data which was taken from sample about the subject has been turned into spreadsheet depending on these variables and meaningful spreadsheets were explained. As a result, there is a meaningful relationship between the factors such as sex, age, education level, years lived in old people's home and death anxiety. The data from the field research shows that the majority of old people accept the life style of old people's home because they have no other option. The educational levels of old people in old people's home are generally low, and the majority of old people are illiterate. In the old people's home, some of the old people have no social security and the number of old people living in economic poverty as well as in psycho-cultural deprivation is high. The fact of death, with which the old people spend the last stage of their lives to face in old people's home is being witnessed frequently and causes adverse effects on them in a psychological senses.