Laparoskopik histerektomi ameliyatı sonrası hastalara verilen ılık suyun gastrointestinal fonksiyonlara etkisi
The effect of warm water to the functions of the gastrointestinal system that given the patients after laparoscopic hysterectomy surgery
- Tez No: 552251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Araştırma, laparoskopik histerektomi ameliyatı yapılmış hastalara ameliyat sonrası verilen ılık suyun gastrointestinal sistem fonksiyonlarına (bağırsak hareketlerine, gaz ve gaita çıkarma süresine) etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel çalışma, İstanbul'daki bir devlet hastanesinin jinekoloji servisinde Ocak 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya laporoskopik histerektomi yapılan toplam 90 katılımcı alındı (deney grubu=45; kontrol grubu=45). Deney grubundaki katılımcılara postoperatif 6. saatte 37 oC ısıdaki 200 ml ılık su 5 dakika içinde içirildi. Veriler, Anket Formu ve Hasta Takip ve Değerlendirme Formu ile elde edildi. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre gruplardaki katılımcıların demografik özellikleri ve sağlığa ilişkin özellikleri, bağırsak alışkanlıkları, geçmiş cerrahi öyküleri, ameliyat endikasyonları, ameliyat türleri, ameliyat süreleri, postoperatif kullanılan ağrı kesiciler, mobilizasyon saatleri, aldığı-çıkardığı sıvı miktarı ve bulantı-kusma durumları benzerdi (p>0.05). Post op 7.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out in order to evaluate the impact of warm water that given patients after laparoscopic hysterectomy surgery to gastrointestinal functions (bowel movements, gas and stool extraction time). Materials and Methods: A randomized controlled experimental study was conducted at the gynecology service of a state hospital in Istanbul between January 2018 and February 2019. A total of 90 participants who underwent laparoscopic hysterectomy were included in the study (experimental group=45; control group=45). Participants in the experimental group 200 ml of warm water at 37 ° C in the postoperative 6th hour was given within 5 minutes. Datas were obtained with Questionnaire and patient follow-up evaluation form. Results: According to the results obtained from research, demographic characteristics and health-related properties, bowel habits, past surgical history, indications for surgery, surgery types, duration of surgery, postoperative painkillers, hours of mobilization, taken and urinated amount of liquid, nausea and vomiting were similar in groups participants (p>0.05).