The mediating role of narcissistic personality characteristics in the relation between early maladaptive schemas and relationship satisfaction
Narsistik kişilik özelliklerinin erken dönem uyumsuz şemalar ve ilişki doyumu ilişkisindeki aracı rolü
  1. Tez No: 552250
  2. Yazar: EMEL VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, erken dönem uyumsuz şemalar, büyüklenmeci ve kırılgan narsistik kişilik özellikleri ve ilişki doyumu arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışmanın esas amacı da, erken dönem uyumsuz şema alanları ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide büyüklenmeci ve kırılgan narsistik kişilik özelliklerinin aracı rollerini değerlendirmektir. Çalışmanın örneklemini 20-65 yaşları (M = 34.84, SD = 9.45) arasında, güncel bir romantik ilişki içerisinde olan 338 (296 kadın, 42 erkek) katılımcı oluşturmaktadır. Veriler öz bildirim anketleri aracılığıyla toplanmıştır. Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞO-KF3), Narsistik Kişilik Envanteri (NKE), Kırılgan Narsisizm Ölçeği (NKÖ) ve İlişki Doyum Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, kırılgan narsisizmin, erken uyumsuz şemalar (zedelenmiş sınırlar şema alanı) ile ilişki doyumu arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Bu çalışma büyüklenmeci ve kırılgan narsistik kişilik özelliklerinin erken dönem uyumsuz şemalar ile ilişki memnuniyeti arasındaki ilişki açısından farklılaştığını göstermiştir. Bu bulgular ışığında, sonuçlar alternatif açıklamalar göz önüne alınarak tartışılmıştır. Çalışmanın bulguları tartışılmış ve literatürdeki ilgili çalışmaların ışığında alternatif açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca klinik uygulamalar, sınırlılıklar ve daha ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study examined the relationships between early maladaptive schema domains, narcissistic personality characteristics and relationship satisfaction. Evaluating the mediating roles of grandiose and vulnerable narcissistic personality characteristics on the relationship among early maladaptive schema (EMS) domains and relationship satisfaction was the main aim of the current study. The sample of the study consisted of 338 (296 females and 42 males) participants who involved in a current romantic relationship aged between 20 and 65 years (M = 34.84, SD = 9.45). The data were collected through self-report questionnaires. Young Schema Questionnaire Short Form-3 (YSQ-SF3), Narcissistic Personality Inventory (NPI), Hypersensitive Narcissism Scale (HSNS) and Relationship Assessment Scale (RAS) were used in the study. The results of the study indicated that vulnerable narcissism fully mediated the relationship between Impaired Limits Domain and relationship satisfaction. This study has demonstrated the differentiation of grandiose and vulnerable narcissistic personality characteristics in terms of the relationship between early maladaptive schemas and relationship satisfaction. The findings of the study were discussed and alternative explanations were stated in the lights of relevant studies in the literature. Clinical implications, limitations and suggestions for future research were also presented.