Hiperandrojenizmi olan adölesan kızlarda D vitamini tedavisinin androjen düzeylerine etkisi
The effect of vitamin D therapy on androgen levels in adolescent girls with hyperandrogenism
- Tez No: 552254
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜR PİRGON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç D vitamin tedavisinin hiperandrojenizmi olan adölesan kızlarda androjen düzeylerine etkisini değerlendirmek. GEREÇ-YÖNTEM Aralık 2017-Eylül 2018 tarihleriarasında hastanemizin Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine ayaktan başvuran 12-18 yaş arası hiperandrojenizm tanısı ve tedavisi almış adölesan kız hastaların dosya bilgileri incelendi. Bu çocukların demografik özellikleri, tanıları, bakılan kan değerleri ve aldıkları tedaviler geriye dönük olarak incelendi. Hirsutizm, adet düzensizliği, akne, erkek tipi saç dökülmesi gibi şikayetleri olan hastalar aldıkları tedavilere göre 3 gruba ayrıldı. Hastalara 8 haftalık metformin, metformin-D vitamini damla (15 damla), metformin –D vitamini ampul (yarım ampul oral ayda bir) tedavileri verildi. BULGULAR Çalışma kriterlerine uygun 45 adölesan kız hasta çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalamaları 15,5±1,56 yıl idi. Metformin-D vitamini ampul kullanan grubumuzda D vitamini damla kullananlara kıyasla vitamin düzeylerinde anlamlı bir artış gözlendi. Ayrıca bu grubumuzda ALT düzeyi ile total testosteron araında anlamlı pozitif korelasyon gözlendi. Ancak D vitamini tedavisi ile insülin, glukoz ve androjen düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi SONUÇ D vitamini eksikliği olan kızlarda sekiz haftalık metformin ve D vitamini takviyesi, serum insülin seviyeleri, HOMA-IR, serum lipidleri, androstenedion ve DHEAS düzeyleri üzerinde olumlu etki yapmadığı tespit edilmiştir. Yeterli D vitamini takviyesi ile androjen düzeylerinde istenilen etkinin oluşabileceğini umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE To evaluate the effect of vitamin D treatment on androgen levels in adolescent girls with hyperandrogenism. METHOD – MATERIALS Between December 2017 and September 2018, the files of adolescent girls who were diagnosed and treated with hyperandrogenism between 12 and 18 years of age were evaluated. The demographic characteristics of these children were evaluated retrospectively. Patients with complaints such as hair loss, menstrual irregularity, acne, and male pattern hair loss were divided into 3 groups according to the treatments they received. Metformin-D vit drops (15 drops), metformin-D vit ampoule (half ampoule once a month) were given to the patients for 8 weeks. RESULTS Forty-five adolescent girls were included in the study. The mean age was 15.5 ± 1.56 years. A significant increase in vitamin levels was observed in our group using metformin-D vit ampoules compared to those using D vit drops. In addition, a significant positive correlation was observed between ALT and total testosterone levels in this group. However, there was no significant relationship between D vit treatment and insulin, glucose and androgen levels. CONCLUSION Eight weeks of calcium and vitamin D supplementation in girls with vitamin D deficiency does not have beneficial effects on serum insulin levels, HOMA-IR, serum lipids, androstenedione and DHEAS levels.