Genel çocuk polikliniğimizde takip edilen polikistik over sendrom'lu adölesanlarda erken böbrek hasar göstergesinin güvenilir bir markırı olan idrar NGAL düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the elevator NGAL level as a reliable indicator of early kidney damage in polycystic over-syndrome with follow-up in overall child policyline
- Tez No: 624993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMURAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS); hiperandrojenizmin klinik ve/veya laboratuvar bulguları ile birlikte menstrüel siklus düzensizlikleri ile karekterize endokrin bir hastalıktır. PKOS çocukluk çağında erken pubarş veya adrenarş, pubertal dönemde hirsutismus, menstrüel siklus anormallikleri, genç erişkin dönemde obezite, infertilite, glukoz intoleransı ve ileri yaşlarda diyabetes mellitus (DM) ve kardiyovasküler hastalıklara yol açabilmektedir. Daha önce erişkin obezite ve tip 2 dm hastalarında yapılan çalışmalarda erken böbrek hasarında bir biyobelirteç olarak kullanılması düşünülen idrar Neutrofil-jelatinaz ile ilişkili lipokalin (NGAL) düzeyi bakılmıştır ve bu çalışmalarda idrar NGAL düzeyi yüksek bulunmuştur. Bizim çalışmamızın amacı PKOS'lu adölesan kızlarda erken böbrek fonksiyon bozukluğunun, glomerüler ve tubüler disfonksiyonlarının olup olmadığını göstermek ve böbrek hasarının erken teşhisinde bir biyogösterge olarak kullanılması düşünülen idrar NGAL düzeyine bakmaktır. Gereç ve Yöntemler: PKOS grubuna Yüzüncü Yıl Üniveristesi Genel Çocuk Polikliniği'ne başvuran 13-18 yaş arası PKOS tanısı alan hastalar ve kontrol grubuna bilinen herhangi bir akut veya kronik hastalığı olmayan, ilaç kullanmayan sağlıklı adölesan kızlar alındı. PKOS tanısı alan ve PKOS ön tanısı ile tetkik edilen hastalardan başvuru esnasında glukoz, ALT, AST, üre, kreatinin, BUN, insülin, FSH, LH, 1,4 androstenodion, dehidroepiandrostenodionsülfat (DHEA-S04), total testosteron, prolaktin, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), total kolesterol, trigliserid (TG) çalışıldı. Hirsutizmusu olan hastalarda geç başlangıçlı adrenal hiperplaziyi ekarte etmek için 17 hidroksi progesteron (17-OH-P) ilave olarak çalışıldı. Kontrol grubundan glukoz, ALT, AST, üre, kreatinin, BUN, insulin, FSH, LH, 1,4 androstenodion, dehidroepiandrostenodion sülfat (DHEA-S04), total testosteron, prolaktin, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), total kolesterol, trigliserid (TG) çalışıldı. Her iki gruptan rutin tetkikler yapılırken idrar NGAL düzeyi için sabah ikinci idrar 1 adet idrar tüpüne 2 cc alındı. Alınan idrar örnekleri 4000 devirde 10 dakika santrifüj edildikten sonra ependorf tüplere aktarıldı. Elde edilen örnekler analize kadar -80°C'de saklandı. Sonrasında ELISA yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: PKOS grubunda yaş ortalaması 15.93±0.227 yıl iken kontrol grubunda yaş ortalaması 16.07±0.179 yıl olup her iki grup arasında istatistiksel fark yoktu (p=0.40). PKOS grubunda boy ortalaması 1.60±0.01 metre iken kontrol grubunda 1.65±0.006 metreydi. Kontrol grubunda boy ortalaması PKOS grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0.001). PKOS grubunda vücut kitle indeksi 23.56±0.539 kg/m2 iken kontrol grubunda 21.29±0.183 kg/m2 idi. PKOS grubunda vücut kitle indeksi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0.001). PKOS grubunda insülin 12.592±1.591 iken kontrol grubunda 7.33±0.593 idi. PKOS grubunda insülin düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0.002). PKOS'da HOMA-IR 3.18±0.64 iken kontrol grubunda 1.47±0.13 idi. PKOS grubunda HOMA-IR düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0.014). PKOS grubunda 12 hastada (%40) insülin direnci saptanırken 18 (%60) hastada insülin direnci yoktu. Kontrol grubunda 3 (%10) olguda insülin direnci varken 27 (%90) olguda insülin direnci yoktu. İnsülin direnci ile PKOS arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,007). İdrar NGAL değeri PKOS grubunda 842.204 ± 21.561 iken kontrol grubunda 775.379 ± 23.98 idi. PKOS grubunda NGAL düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0.045). Her iki grubun lipid profili (LDL, HDL, TG, T.Kolesterol) karşılaştırıldığında PKOS'da HDL 55.45±2.182 iken kontrol grubunda 45.03±1.18 idi. PKOS grubunda HDL düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0.001). Her iki grubun LDL, TG, T.Kolesterol lipid profili karşılaştırıldığında gruplar arasında ististiksel fark yoktu (p>0.05). Ancak gruplar dislipidemi açısından karşılaştırıldığında PKOS grubunda dislipidemi oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,005). Dislipidemi ile PKOS arasındaki ilişkiyi incelediğimizde; PKOS grubunda 10 (%33,7) hastada dislipidemi pozitif iken 20 (%66,7) hastada negatifti. Kontrol grubunda 1 olguda dislipidemi varken 29 olguda dislipidemi yoktu. Dislipidemi ile PKOS arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,005) Sonuç: Çalışmamızda PKOS'lu adölesan kız hastalarda erken evreden itibaren subklinik böbrek disfonksiyonunun başladığını tespit ettik. Dislipidemi, insülin direnci, üre, BUN, kreatinin ile NGAL düzeyi arasında ilişki saptamadık. Ayrıca PKOS grubunda dislipidemi ve insülin direnci saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrine disorder characterized by clinical and/or laboratory findings of hyperandrogenism and irregular menstrual cycles. PCOS may lead to early pubarche or adrenarche in childhood, to hirsutism and irregular menstrual cycles in puberty, to obesity, infertility, and glucose intolerance in young adulthood, and diabetes mellitus (DM) and cardiovascular diseases at advanced ages. In previous studies that investigated patients with adulthood obesity and DM Type 2, urinary neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) level was studied as an early marker of kidney injury and the urinary NGAL level was found to be higher in such patients. In this study, we aimed to investigate the presence of early kidney dysfunction and glomerular and tubular dysfunction in adolescent girls with PCOS and to measure the urinary NGAL level as a biomarker in the early diagnosis of kidney injury. Materials and Methods: The patient group included 30 adolescent girls aged 13-18 years who presented to Yuzuncu Yil University Medical Faculty General Child Diseases Department and were diagnosed with PCOS and the control group included 30 healthy adolescent girls that had no known acute or chronic diseases and were using no medication. In the patient group, laboratory parameters including glucose, ALT, AST, urea, creatinine, BUN, insulin, FSH, LH, Androstenedione 1,4, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), total testosterone, prolactin, high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), total cholesterol, and triglyceride (TG) were studied for each patient. In the patients with hirsutism, 17-hydroxyprogesterone (17-OHP) test was also performed in order to rule out late-onset adrenal hyperplasia. In the control group, glucose, ALT, AST, urea, creatinine, BUN, insulin, FSH, LH, Androstenedione 1,4, DHEAS, total testosterone, prolactin, HDL, LDL, total cholesterol, and TG were studied for each participant. In both groups, 2 cc of urine was obtained from the second morning urine in order to measure urinary NGAL level. The urine samples were centrifuged at 4,000 rpm for 10 min and then were placed in Eppendorf tubes. The samples were then stored at -80°C until analysis. The analysis was performed using the ELISA method. Results: Mean age was 15.93±0.227 years in the patient group and 16.07±0.179 years in the control group and there was no significant difference between the two groups (p=0.40). Mean height was 1.60±0.01 m in the patient group and 1.65±0.006 m in the control group and was significantly higher in the control group compared to the patient group (p=0.001). Mean body mass index (BMI) was 23.56±0.539 kg/m2 in the patient group and 21.29±0.183 kg/m2 in the control group and was significantly higher in patient group compared to the control group (p=0.001). Mean insulin level was 12.592±1.591 in the patient group and 7.33±0.593 in the control group and was significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.002). Mean homeostatic model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) was 3.18±0.64 in the patient group and 1.47±0.13 in the control group and was significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.014). Insulin resistance was detected in 12 (40%) patients as opposed to 3 (10%) participants in the control group. A significant correlation was found between insulin resistance and PCOS (p=0.007). Mean urinary NGAL level was 842.204±21.561 in the patient group and 775.379±23.98 in the control group and was significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.045). High-density lipoprotein (HDL) was 55.45±2.182 in the patient group and 45.03±1.18 in the control group and was significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.001). Although no significant difference was found between the two groups in terms of LDL, TG, and total cholesterol (p>0.05), dyslipidemia was significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.005). Dyslipidemia was positive in 10 (33.3%) patients in the patient group as opposed to 1 (0.03%) participant in the control group. A significant correlation was found between dyslipidemia and PCOS (p=0.005). Conclusion: In the present study, it was revealed that subclinical kidney dysfunction developed in adolescent girls with PCOS starting from the early stages of PCOS. No significant relationship was found between urinary NGAL level and dyslipidemia, insulin resistance, urea, BUN, and creatinine. However, dyslipidemia and insulin resistance was significantly higher in the patients with PCOS compared to the controls.