Otoimmün tiroiditi olan adolesan kız hastalarda over fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The assessment of ovarian reserve in adolescent with autoimmune thyroiditis
  1. Tez No: 406879
  2. Yazar: AYŞE ÇİĞDEM SİVRİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR PİRGON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Otoimmün hastalıklar içerisinde erken over yetmezliği ile birlikte en sık tespit edilen patoloji Hashimato tiroiditidir (HT). Bu çalışmada HT tespit edilmiş kız adolesanlarda over rezervlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Metot: Antitiroid peroksidaz yükseliği ve ultrasonda heterojenite varlığı ile HT tanısı alan 30 adolesan kız (ortalama yaş 15,1±1,4 yıl) ile yaş ortalaması benzer 30 sağlıklı kız çalışmaya alınmıştır. Çalışmada over antikoru, LH/FSH oranı, östradiol, antimüllerian hormon, inhibin-B ve total testosterone ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca pelvik ultrasonda antral folikül sayısı, over hacimleri ve uterus uzun aksı ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya alınan tüm HT'li hastalar ötioid ve tiroid hacimleri normaldi. Hastaların %33 (n=10)'ünde over antikor düzeyi yüksekti. Ayrıca HT'lu grupta over antikorları (365±311 vs. 10,7±6,4 ng/mL, p= 0,001), anti-müllerian hormon ve total testosteron düzeyleri (p=0,003) kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek tespit edildi. Antral folikül sayısı, over hacimleri ve uterus uzun aksı ölçümleri çalışma gurubu ile kontrol grubu arasında fark bulunmadı. Over antikorları ile LH/FSH oranı (r= 0,271, p= 0,03), anti-müllerian hormon (r= 0,845, p=0,0001) ve inhibin-B (r= 0,633, p=0,0001) ölçümleri arasında pozitif ilişki mevcuttu. Sonuç: En sık infertilite nedenlerinden olan HT'inde gelişme ihtimali olan over patolojisini erken dönemde tespiti için adolesan kızlarda over rezervi taraması tartışmalıdır ancak bu hastalarda hiperandrojenizm ile ilişkili polikistik over sendromu açısından yakın takip önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Among autoimmune disorders, autoimmune thyroid diseases are the most prevalent pathologies associated with premature ovarian failure. We aimed to investigate the ovarian reserve in adolescents diagnosed with Hashimato thyroiditis (HT). Methods: 30 adolescent girls (mean age 15.1±1.4 years) diagnosed as HT had high thyroid peroxidase antibody and heterogeneity in thyroid ultrasound and age-matched 30 healthy female subjects were enrolled the study. We measured ovarian antibody, LH/FSH ratio, estradiol, antimullarian hormone, inhibin-B, and total testosterone. We evaluated the antral follicle count, ovarian volumes and uterine length on pelvic ultrasound. Results: All the patients were euthyroid and had normal thyroid volume. 33% (n:10) of the patients had higher ovarian antibody and HT group had increased ovarian antibody (365±311 vs. 10.7±6.4 ng/mL, p= 0.001), antimullerian hormone and total testosterone levels (p: 003) compared to the control group. There were no significant mean measurements for antral follicle count, ovarian volumes and uterine length between the groups. Ovarian antibody was positively correlated with LH/FSH ratio (r= 0.271, p= 0.03), antimullerian hormone (r= 0.845, p= 0.0001) and Inhibin-B (r= 0.633, p=0.0001). Conclusion: Systematic screening for ovarian disorders in adolescent girls with HT cause of infertility is controversial but might be important to detect early hyperandrogenism because of the preventing future polycystic ovary syndrome related to hyperandrogenism and to follow-up these parameters in girls with HT.