Voleybolcularda algılanan sıçrama ve gerçek sıçrama performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the Perceived Jumping and Actual Jumping in Volleyball Players
- Tez No: 552256
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEKİN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı, voleybol oyuncularının farklı sıçrama pozisyonlarında algıladıkları dikey sıçrama mesafeleri ile gerçek dikey sıçrama mesafelerinin lig seviyesine göre fark olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmaya Türkiye Efeler Voleybol Ligi ve Türkiye Voleybol 1. Liginden yaş ortalamaları 25,77 ± 5,77 yıl, olan 30 erkek voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcıların dikey sıçrama için tahmini ve gerçek değerleri sarkaç top şeklinde ve topun yukarı ve aşağı doğrultuda hareketine izin veren, eş zamanlı olarak topun yerden yüksekliğinin gözlenebildiği bir araç yardımı ile alınmıştır. Verilerin analizinde ölçümü alınan değişkenler ortalama ve standart sapma olarak özetlenmiştir. Değerlerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda verilerin karşılaştırılmasında 2 (Efeler Ligi ve 1. Lig) x 2 (Tahmin ve gerçek) ve 4 (Sağ adım blok, sol adım blok, 3 adım smaç ve smaç) x 2 (Tahmin ve gerçek) Karışık Gruplarla Tekrarlı Ölçümler ANOVA analizleri uygulanmıştır. İkili karşılaştırmalarda ise bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre hem Efeler Ligi hem de 1 ligde oynayan sporcuların tahmini algıladıkları sıçrama mesafesinin gerçek sıçrama mesafesinden daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p < 0,05). Hem algılanan hem de gerçek dikey sıçrama performanslarında smaç pozisyonunda yapmış oldukları tahmini sıçrama mesafesinin sağ adım blok, sol adım blok ve olduğu yerden blok tahmini dikey sıçrama mesafesinden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Sağ adım blok, sol adım blok, olduğu yerden blok ve smaç koşullarında ölçülen dikey sıçrama mesafelerinin tahmini dikey sıçrama mesafelerinden daha düşük olduğu saptanmıştır (p < 0,05). Bu kapsamda her spor branşının kendine özgü psikolojik özellikleri olduğundan hareketle, bu özelliklerin, yapılan branşın doğal bileşenleri ve içerikleri ile birlikte bir sporcunun motor yetenekleri, taktik yetenekleri, algı, dikkat ve düşünme gibi daha yüksek zihinsel yeteneklerin gereklilikleriyle ilgili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare actual vertical jumping distances and perceived vertical jumping distance between leagues and standing conditions in volleyball players. Thirty male volleyball players from Turkey Efeler Volleyball League and Turkey 1. Volleyball League (mean age of 25.77 ± 5.77 years) volunteered to participate for this study. Within the scope of the study, the perceived and actual values of the participants for vertical jump were taken with the help of a tool in the form of a pendulum ball and allowing the ball to move in the up and down direction, simultaneously with the height of the ball from the ground. The variables taken in the analysis of the data are mean and std. deviation is summarized. Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data were normal or not. In this direction, data comparison 2 (Efeler Volleyball League and Turkey 1. Volleyball League) x 2 (Prediction and actual) and 4 (Right step block, left step block, 3 step dunk and dunk) x 2 (Estimated and actual) Repeated Measurements with Mixed Groups ANOVA analysis It was applied. Dependent and independent sample t-tests were used in pairwise comparisons. According to the results obtained in the survey, both the Efeler Volleyball League and Turkey 1. Volleyball league athletes were found to be less than the actual jump distance (p < 0.05). For both perceived and actual vertical jump distances, volleyball players in dunk condition jumped more than in right side block, left side block, and block from fixed posture position conditions (p < 0.05). In the dunk, right side block, left side block, and block from fixed posture position conditions, actual vertical jumping distances were lower than perceived vertical jump distances (p < 0.05). In this context, since each sport branch has its own specific psychological characteristics, it can be said that these characteristics are related to the natural components and contents of the branch and the requirements of higher sports abilities, tactical abilities, perception, attention and thinking.