Kadın voleybolcularda algılanan ve gerçekleştirilen performansın karşılaştırılması: Dikey ve yatay sıçrama
Comparisons of the received and actual performances in female volleyball players: Vertical and horizontal jumping
- Tez No: 648381
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEKİN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırmada kadın voleybol oyuncularının algıladıkları ve gerçekleştirdikleri performanslarının dikey ve yatay sıçrama açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Türkiye Kadınlar Voleybol 2. Ligi'nden 14 kadın voleybol oyuncusu gönüllü olarak dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 18,71 ± 5,97 yıl, boy uzunluğu ortalaması 172,57 ± 6,02 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 64,57 ± 7,22 kg ve spor deneyimi ortalamaları 7,07 ± 5,86 yıldır. Kadın voleybol oyuncularının dikey olarak sıçrama mesafeleri ve bu mesafeye ilişkin olarak yargıda bulunmaları yukarıdan sarkaç gibi sartılan bir top kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılıcılar sabit olarak duran topun yüksekliğine göre dikey olarak sıçrayabilecekleri mesafe hakkında değerlendirmeleri alınmış ve sonrasında ise maksimal sıçrama ile topa temas ettikleri mesafe kaydedilmiştir. Durarak uzun atlamada ise katılımcıların çift ayak öne doğru sıçrayabilecekleri mesafeyi tahmin etmeleri istenmiş ve ardından öne doğru maksimal sıçrama yaptırılarak ulaştıkları mesafe kaydedilmiştir. Tahmini ve gerçek değerlerin karşılaştırılmasında bağımlı örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Dikey sıçrama ve durarak uzun testlerinin tahmini ve gerçek değerler arasındaki farkların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Kadın voleybol oyuncularının dikey olarak sıçradıkları ve sıçrayabileceklerini tahmin ettikleri mesafeler karşılaştırıldığında gerçek sıçrama mesafelerinin tahmin ettikleri değerlerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (t = 4,836; p < 0,05). Durarak uzun atlama mesafesinde ise tahmini değerin gerçek değerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (t = -2,337; p < 0,05). Her iki parametreye ait gerçek ve tahmini değerlerin farklar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak farklılık olduğu, durarak uzun atlamadaki farkın anlamlı düzeyde daha büyük olduğu belirlenmiştir (U = 28,000; p < 0,05). Dikey sıçramaya ait tahmin edilen ve gerçekleştiren değerler arasında yüksek düzeyde pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir (r= 0,886; p < 0,05). Durarak uzun atlamaya ait tahmin edilen ve gerçekleştiren değerler arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir (r= 0,427; p > 0,05). Kadın voleybol oyuncularının dikey sıçrama için kendi performansları hakkında bulundukları yargının gerçek dikey sıçrama mesafesinden daha düşük olduğu, durarak uzun atlamada ise voleybol oyuncularının kendi performansları hakkında verdikleri yargının gerçek atlama mesafesinden yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the perceived performance and actual performance related to vertical jump and standing broad jump in female volleyball players. Fourteen female volleyball players who were from Turkish Women Volleybal 2nd league volunteered to participate for the study (Age 18.71 ± 5.97 years, height 172.57 ± 6.02 cm, weight 64.57 ± 7.22 kg, and sport experience 7.07 ± 5.86 years). Actual and perceived performance of vertical jump in female volleyball players were measured by using a ball that could be suspended from above and could be moved up and down. Participants judged about their vertically jumping distances while the suspended ball was stable. Then, their actual vertical jumping distance were measured by touching the suspended ball. To the perceived standing broad jump, participants stood behind of a start line and evaluated their own how distance they could jump using their feet together and swaying their arms. After that, their actual standing broad jump performances were measured. Actual and perceived performances were compared by using the paired t-test. Mann Whitney U test was conducted to compare differences between actual and perceived performances. A Pearson correlation analyses was used to determine correlations between variables. When compared the actual and the perceived performances for vertical jump in female volleyball players, actual jumping distance was higher than the perceived jumping distance (t=4.836; p.05). In conclusion, these results showed that the judgment of female volleyball players about their performance for vertical jumping was lower than their actual vertical jumping distance. On contrary, the resent results revealed that female volleyball players judged higher performance than their actual performance for standing broad jumping.