Türk belediyeciliğinin gelişimi ve Tokat il merkezi özelinde halkın memnuniyet analizi
The development of the Turkish municipalism and the analysis of citizen satisfaction in Tokat city center
  1. Tez No: 552257
  2. Yazar: MEHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yerel yönetimler denildiğinde akla ilk gelen kuruluşlar belediyelerdir. Özellikle Türkiye'de bu algının oldukça yaygın olduğu ve genellikle diğer yerel yönetim organlarının daha geri planda kaldığı söylenebilir. Gerçekten de günümüzde merkezi idare birçok hizmetin yerele devriyle ilgili kanun düzenlemelerini yapmış ve bu düzenlemelerde baş aktör de belediyeler haline gelmiştir. 1854 yılından bugüne kadarki Osmanlı ve Türkiye belediyelerinde görülen belirgin ve köklü sorunlar ve bu sorunların ortaya çıkış sebeplerinin tespiti bu çalışmanın en önemli amaçlarından biri olmuştur. Bu bağlamda literatürdeki ikincil kaynaklardan faydalanılarak Türk belediyeciliğinin bugünlere gelirken içinden geçtiği tarihi süreç araştırılmış ve Osmanlı İmparatorluğu'nda 19. yüzyılda ortaya çıkan belediyelerden günümüz belediyelerine kadar bir tarih çizgisi çekilerek önemli gelişmeler belirtilip incelenmiştir. 160 yıllık belediyecilik kültürümüzün en başından başlanmasının temel nedeni Türk belediyeciliğinin kendine özgü yapısını ve sorunlarını tarihsel sürece doğrulatarak üzerinde daha güvenilir tespit ve yorum yapılmak istenmesidir. Çalışmada Tokat Belediyesi örneğinin incelenme nedeni; literatürde, buradaki halk-belediye ilişkisini inceleyen oldukça az sayıda çalışmaya rastlanmış olmasıdır. Çalışmanın birinci bölümü güncel kanunsal altyapı ve tanımlamaların aktarıldığı, ikinci bölümüyse belediyelerin tarihsel gelişim sürecinin araştırılıp incelendiği bölüm olmuştur. Çalışmanın son bölümünde Tokat Belediyesi'nin günümüz belediyecilik anlayışı çerçevesinde sunduğu hizmetlerin, en baş denetim ve ölçüm mercii olan Tokat halkı konu edilerek anket çalışması yapılmış ve araştırma bulguları SPSS programı yardımıyla incelenip sonra yorumlanarak halkın gözünden problemler belirlenmiş ve çözümleri için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Municipalities are the first units that recur to the mind when it's said“local administration”. Especially in Turkey, the other local administration units are mostly underestimated. In fact, central government has made several municipal laws for strengthening municipalities in the delivery of public services. This study mainly aims to ascertain the fundamental problems which have been existing since 1854 and their reasons. In this context, several secondary sources in the literature were used in order to research Turkish municipalities' historical development process and a historical line was drawn between the municipalities which appear in the 19th century Ottoman Empire and the present day models in order to determine important problems and developments. The study starts researching process from 19th century and the first Turkish municipality models, the main idea behind this is to determine problems and specific structure of the Turkish municipalities with the help of historical process. The reason of choosing Tokat Municipality as the subject of this study is there were too few examples in the literature examining the relationship between Tokat Municipality and the citizens. The first section of the study was built with current forensic infrastructure and definitions, in the second section historical development progress was examined. In the last section of the study, the quality of Tokat Municipality's service delivery was researched by using a public survey method and the opinion of Tokat society about problems was determined and solutions were suggested.