How should small open economies respond to the challenges of globalization?: A case study of the Caribbean food industry
Küçük ölçekli ekonomi, küreselleşme mücadelesine nasıl yanıt vermelidir?: Karayipler gıda sektörü hakkında örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 552262
  2. Yazar: WILMINE CELIGNY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHAN AŞKIN UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz dünyası, daha önce hiç olmadığı kadar bütünleşik bir durumdadır. Ekonomi gibi kritik önemi olan konulardan, dinlediğimiz müzik türü gibi daha önemsiz şeylere kadar her şey gittikçe küreselleşmektedir. Tam izolasyon politikaları geride kalmıştır. Her ne koşulda olursa olsun, burada önemli olan küreselleşme olgusudur. Ekonomik kalkınmayı sağlamak için bunu yönetebilmenin yolunu bulmak bütün uluslar için önemli bir başarıdır. Karayipler kıtasındaki küçük ülkeler siyasi istikrarsızlık, sıradışı hava koşulları ve doğal afetler gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır. Ancak, en acil olarak küreselleşmenin getirdiği engellerin ele alınması gerekmektedir. Gıda endüstrisi daha çok baskı ve tehdit altındadır. Buradan hareketle, günümüz küresel pazarında ilgili kalabilmek adına Karayip adalarında bulunan küçük ada ekonomileri, mevcut durumu düzeltmek için daha düzenli bir pazarın veya daha fazla ikili anlaşmaların kullanılıp kullanılamayacağı gibi yeni potansiyel çözümleri değerlendirmek amacıyla yönlendirilmektedir. Bu noktadan hareketle, yapılan tez çalışması kapsamında Karayiplerde bulunan bazı ülkelern ekonomik durumları farklı parametreler göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Yapılan ekonomik durum analizi sonucunda da potansiyel çözüm önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The world we live in today is more integrated than ever before. From crucial matters such as economy to more trivial like the type of music to which we listen, everything is globalized. Full isolationism policies is outdated. Whether its wanted or not, globalization is here. Finding a way to deal with it so as to ensure economic development is an essential accomplishment for all nations. The Small States in the Caribbean sub-continent faces many challenges such as, political instability, extreme weather conditions and natural disasters. But most urgently, the obstacles brought forth by globalization need to be addressed. The food industry more pressingly is threatened. In order to stay relevant in today global market, the small island economies of the Caribbean are driven to evaluate new potential solutions, such as whether a more deregulated market or more bilateral treaties can be used to remedy the current situation. From this point, within the concept of this study, the economy was inspected and different parameters were evaluated to define the economical situation of some selected countries in the Caribbean. As a result of the economical situation analysis, some potential solutions were provided.