İşe bağlılık, dindarlık ve hayat memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi: Avukatlar üzerine nicel bir araştırma
Examining the relationship between work-engagement, religiosity and life-satisfaction: A qualitative study among lawyers
  1. Tez No: 552275
  2. Yazar: FULDEN ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, avukatların işe bağlılık, dindarlık ve hayat memnuniyeti düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki tecrübe süresi ve gelir durumu gibi demografik özelliklerle ilişkisi tespit edilmiştir. 2018'in Eylül ve Kasım aylarında gerçekleştirilen araştırmaya İstanbul Barosu'na kayıtlı ve İstanbul'da çalışmakta olan 99 kadın ve 91 erkek olmak üzere toplam 190 avukat katılmıştır. Araştırma verileri anket tekniğiyle toplanmış ve anket formunda Kişisel Bilgi Formu, İşe Bağlılık Ölçeği, Dindarlık Ölçeği ve Hayat Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın temel sorularını cevaplamak amacıyla t testi, tek yönlü varyans (One-Way ANOVA), aşamalı çoklu regresyon ve Pearson Korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler incelendiğinde işe bağlılık ve hayat memnuniyeti değişkenleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiş; dindarlık ve hayat memnuniyeti ile işe bağlılık ve dindarlık değişkenleri arasında ise istatiksel açıdan anlamlı ilişkiler tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to examine the relationship between work-engagement, religiosity and life satisfaction among lawyers. A further aim of the study is to analyse whether the relationship between these three concepts show significant difference in terms of variables such as gender, age, marital status, professional experience and income status. The study was conducted in September and November 2018. The sample of the study was composed of 190 lawyers (Female=99 and Male=91) who are registered to Istanbul Bar Association and working in Istanbul. The data was collected by questionnaire, which included Personal Information Form, Work Engagement Scale, Religiosity Scale and Life Satisfaction Scale. In order to answer the basic questions of the study, t-test, one-way ANOVA, Progressive Multiple Regression and Pearson Correlation analyses were performed. The findings of the research showed that a positive correlation exists between work-engagement and life satisfaction. Yet, between religiosity and other variables, work-engagement and life satisfaction, no statistically significant relationships are found.