Hadislere göre öfke kavramı ve öfke kontrolü
Concept of anger and anger control in hadiths
  1. Tez No: 552274
  2. Yazar: BETÜL ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA ŞAHYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Öfke duygusu, tüm insanlarda bulunan tabii bir duygudur. Fakat kontrol altına alınıp bireyin bünyesinde var ediliş gayesi üzere kullanılamadığında hem bireyin kendisine hem de muhatabına zarar vermekte, bireysel ve toplumsal açıdan birçok olumsuz sonuç doğurmaktadır. Bu bağlamda hayatın her alanını kapsayıcı bir örnekliğe sahip olan ve Kur'ân-ı Kerîm'de Allah'a ve ahiret gününe iman eden insanlar için en güzel örnek olduğu beyan edilen Allah Resûlü'nün öfkeyi denetim altına almada ortaya koyduğu tavır ve bu husustaki tavsiyeleri öfke ile baş edebilmede önem arzetmektedir. Bu çalışmada, öfke kontrolü hususunda Kur'ân-ı Kerîm'in inşa ettiği teorik zemin incelenmiş, akabinde Allah Resûlü'nün hayatında bu teorinin nasıl pratiğe aktarıldığına yer verilmiştir. Allah Resûlü bir beşer olması itibariyle diğer insanlar gibi bazen öfkelenmiş fakat Kur'ân-ı Kerîm'in talimatına uygun olarak her zaman sabırlı bir tavır ortaya koymuştur. Hz. Peygamber'in öfkesini, öfkenin bireye veriliş gayesine uygun olarak sadece hak ve hakikate muhalif tavır ve davranışlar karşısında kullandığı görülmektedir. Aynı zamanda insanlara da öfke duygusunun mahiyeti ve netice verdiği zararları izah ederek öfkeden sakınma hususunda muhataplarının zihnindeki kavramlara yükledikleri anlamlara ilişkin bir güncellemede bulunmuş ve onlarda bir bilinç inşa etmiştir. Böylelikle öfkeyi psikolojik açıdan tedavi etmiş, buna ek olarak biyolojik etkilerini azaltarak öfke ile başa çıkma hususunda da farklı tavsiyelerde bulunmuştur. Bu çalışma, Resûlullah'ın uygulama ve önerilerini merkeze alarak ve aynı zamanda ayetlerden ve ahlakî metinlerden istifade ederek, bireyde öfke kontrolünü sağlamaya yönelik metotlar aktarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anger is a natural feeling found in all people. However, when it is not controlled and cannot be used for the purpose of existence within the individual, it harms both the individual and his / her interlocutor and has many negative consequences both individually and socially. In this context, it is the attitude of the Messenger of Allah which is declared to be the best example for people who believe in Allah and the Day of Judgment in the Qur'an. The recommendations are important in dealing with anger. In this study, the theoretical basis of the Koran was examined in relation to anger control. Then, in the life of the Messenger of Allah, how this theory was put into practice is given. Since the Messenger of Allah is a human being, he is sometimes angry, like other people, but has always had a patient attitude in accordance with the instructions of the Koran. Hz. It is seen that the anger of the Prophet used the anger against the individual for the purpose of giving to the individual and against the opposing attitudes and behaviors. At the same time, he made an update on the meanings that people attach to the concepts in their minds about the anger feeling and the harm that caused them to explain the nature of anger and the consequent damages and built a consciousness in them. In this way, he treated the anger psychologically, in addition he also made different recommendations for dealing with anger by reducing his biological effects. This study provides methods to provide anger control in the individual by taking the implementation and recommendations of the Messenger of Allah and taking advantage of the verses and moral texts.