Çağdaş sanatsal anlatım dili olarak emaye tekniklerinin kullanımı ve kişisel uygulamalar
Use of enamel techniques as contemporary artistic expression language and personal practices
  1. Tez No: 552277
  2. Yazar: HATİCE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. KEMAL TİZGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Emaye, cam, seramik ve metal üzerine camlı bir yüzeyi kaynaştırma işlemidir. Çağdaş kullanım açısından insanlık tarihinin en eski sanatlarından biridir ve üç bin yıldan daha eski olduğu kanıtlanmış olan örnekleri bulunmuştur. Avrupa ve Amerika'daki müzelerde emaye başyapıtlarını gören pek çok kimse tarafından, bu sanatın en değerli miraslarımızdan biri olduğu iddia edilmektedir. Emaye; çizgi, şekil, renk ve dokuların tasarımını içerir. Emaye tekniği sanat ya da zanaat vasıtası ile onları yüzeylere ya da nesnelere dönüştürür. Sabrın ödülü ve metale kaynaştırılan camdır; ancak kendine has özellikleri ve estetiği ile bir nesneyi paha biçilemez hale getirebilir. Bir ortam olarak, küçük bir mücevherden tüm bir duvarı kaplayacak mimari ölçekli bir resme kadar çok çeşitli formatlarda kullanılabilmektedir. Emaye yapımı, zanaat atölyelerinde, okullarda ve dünyanın her yerinde sürdürülmektedir. Yaratıcı çalışma olanaklarına sahip olan emaye, hızlı bir şekilde büyümekte ve bu uygulandığı her yerde yararlı bir sanat ortamı olmasını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı metal ve seramik üzerine uygulanan anorganik-camsı bir kaplama olan emayenin geçmişten günümüze gelişim sürecinin araştırılması, tekniklerinin incelenmesi ve günümüz sanatı içerisindeki uygulama örneklerinin incelenerek kişisel sanat projeleri oluşturmaktır. Türkiye'de bu sanatın yaygınlaşması ve farkındalığın arttırılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu çalışma sonucunda emaye tekniklerine bağlı kalınarak metal, seramik ve cam malzemenin özellikleriyle bir anlatım biçimi oluşturmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Enamel is the process of fusing a glazed surface on glass, ceramic and metal. It is one of the oldest arts in the history of humanity in terms of contemporary use, and examples have been found that have proven to be older than three thousand years. It is claimed by many to see enamel masterpieces in museums in Europe and America that this art is one of our most valuable legacies. Enamel; Includes design of lines, shapes, colors and textures. Enamel technique transforms them into surfaces or objects through art or craft. It is the reward of patience and glass fused to metal; but with its unique features and aesthetics, it can make an object invaluable. As a medium, it can be used in a variety of formats, from a small jewel to an architectural scale painting that covers an entire wall. Enamel making is carried out in craft workshops, schools and all over the world. Enamel, which has creative work opportunities, grows rapidly and makes it a useful art environment wherever it is applied. The aim of this study is to investigate the development process of enamel which is an inorganic-glass coating applied on metal and ceramic from past to present, to examine techniques and to create personal art projects by examining application examples in today's art. In Turkey, this is intended to contribute to increasing awareness of the widespread and art. As a result of this study, it is aimed to create a narrative style with the properties of metal, ceramic and glass materials by adhering to enamel techniques.