Beşeri sermaye yatırımı ve köy enstitüleri örneği
The case of village capital investment and village institutes
  1. Tez No: 552297
  2. Yazar: MERVE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAHAR AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ekonomik birimlerin ekonomik kalkınmayı sağlamak ve refaha ulaşmak için koydukları bazı hedefleri vardır. Bu hedeflerin başında büyüme, kalkınma, sürdürülebilirlik ve gelişme gibi unsurlar yer alır. Büyüme için ülkelerin üretim yapmaları gerekmektedir. Üretimde etkinlik ise üretim faktörlerinin verimli kullanımı ile mümkün olabilecek bir unsurdur. Üretim faktörlerinden birisi olan emek faktörü ise bu tez çalışmasında üzerinde derinlemesine durulacak olanıdır. Emek faktörünün verimliliği ise insana yapılan yatırımla artar ve emek faktörü denilince de akla en başta eğitim harcamaları gelmektedir. Bu harcamalar neticesinde bireylerin bilgi, beceri ve deneyim kazanmaları da beşeri sermaye olarak nitelendirilir. Beşeri sermaye için günümüze kadar geçen süreçte birçok tanımlama yapılmış ve bahsi geçen kavram iktisatçılar tarafından farklı yönleriyle ele alınmıştır. Bu farklılıklar sebebiyle çalışmada; beşeri sermayenin tarihsel gelişimi aktarılmış ve ekonomik büyüme modelleri kapsamında önemine değinilmiştir. İlk olarak klasik dönemde beşeri sermaye daha sonra neoklasik dönemde ve en son olarak içsel büyüme modellerinde beşeri sermayeden bahsedilerek bu kavramın günümüz ekonomilerinde de ne kadar önemli olduğu hususu tartışılmıştır. Köy Enstitüleri ise model olarak beşeri sermaye yatırımının güzel örneklerinden bir tanesidir. Köy Enstitüleri sadece eğitim alanında farklı bir model değil aynı zamanda kültürel, tarımsal ve teknik ders müfredatı ile bireylerin beceri ve donanım kazanmasında önemli rol oynayan bir kalkınma modelidir. Bu tez çalışması da beşeri sermaye yatırımlarının önemini ortaya koymayı amaçlamış ve bu amacı desteklemek için de Köy Enstitüleri örneği üzerinde durmuş, büyüme ve kalkınma için beşeri sermaye yatırımının oldukça önemli olduğu ve Köy Enstitüleri'nin de büyüme ve kalkınmaya katkı sağlamış bir model olduğu sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve economic development and prosperity, economic units set some objectives. These objectives mainly include growth, advancement, sustainability and development. Countries need to produce for growth. Efficiency in production is possible only with the efficient use of production factors. Labor factor in the production factors, is one of the concepts mentioned in this thesis. The efficacy of the labor factor increases with the investment on people and when the term labor factor is mentioned, education expenditures come to the mind first. As a result of these expenditures, individuals gaining knowledge, skills and experience are also considered as human capital. Many definitions have been made for human capital in the process so far and economists have dealt with this concept in different aspects. Due to these differences in the study; the historical development of human capital has been mentioned and its importance has been evaluated in the context of economic growth models. Firstly, human capital has been mentioned in the classical period and then in the neo-classical period and finally in the internal growth models and the importance of this concept in today's economies is also discussed. The Village Institutes, as a model, are one of the good examples of human capital investment. Village institutes are not only a different model in education field but also a development model that plays an important role in helping the individuals gain skills and qualities with cultural, agricultural and technical curriculum. This thesis aims to put forward the importance of human capital investments and emphasizes the example of Village Institutes in order to support this aim and concludes that human capital investment is very important for growth and development and Village Institutes are a model which also contribute to growth and development.