Görüntü tanıma yöntemleriyle biyel eğrilerinin tasarımı ve sınıflandırılması
- Tez No: 55230
- Danışmanlar: PROF.DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
GÖRÜNTÜ TANIMA YÖNTEMLERİYLE BİYEL E?RİLERİNİN TASARIMI ve SINIFLANDIRILMASI (Doktora Tezi) Ahmet OZDEMIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT - 1996 ÖZ Geleneksel metodlar mekanizma sentezinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, Görüntü Tanıma ve Algılama teknikleri, mekanizma tasarımına son yıllarda yeni girmeye başlamıştır. Yapay Zekanın önemli alt çalışma alanlarından olan Şekil ve Görüntü Analizinde; model tanıma, özellik (Feature) elde etme ve sınıflandırma metodlan çeşitli bilimsel çalışmalarda dijitize edilmiş çıktılara uygulanmıştır. Mekanizma tasarımında elde edilmek istenen önemli bir sonuç, düzlemsel mekanizmaların biyel eğrilerim kullanarak istenilen yörünge hareketinin üretilmesidir. Bu tezde; bilinen mekanizmalardan üretilen kapalı eğrilerin oluşturduğu veri tabanı kurulmuş ve tabandan kısa sürede aranılan eğriyi kullanıcıya sunan sınıflandırma ve arama modülleri geliştirilmiştir. Taban öncelikle görüntü analizine alınmış ve sınıflandırma için uygun olmayan çeşitli özellik ve katsayılar istatistiksel analizle elenmiştir. Eğriyi karakterize eden Fourier katsayılarıyla mekanizma tipinden bağımsız çok sayıda eğri sınıflandırmaya alınmıştır. Sınıflandırma dendogramı, eğri seçiminde kullanılan ağaç yapısı olarak tasarlanmıştır. Düğüm noktalarındaki dosyalar arası organizasyonla verilen eğriye benzer en yakın eğri için arama ve tasarım süresini kısaltan paket, Turbo PASCAL yazılımında hazırlanmıştır. Paket; yeni mekanizma yörüngeleri eklenmeye ve animasyonla desteklenmeye uygun yapıda hazırlanmıştır. Anahtar kelimeler : Biyel Eğrisi, Görüntü Tanıma, Şekil Analizi, Sınıflandırma, Mekanizma Tasannu Bilim Kodu : 625.02.02 Sayfa Adedi : 135 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Eres SÖYLEMEZ
Özet (Çeviri)
11 DESIGN and CLASSIFY of COUPLER CURVES USING IMAGE RECOGNITION METHODS (Ph.D. Thesis) Ahmet ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY THE INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY - 1995 ABSTRACT Although conventional methods have been used widely in synthesis of mechanisms, in recent years the Image Recognition methods have been used in mechanism design. In the Shape and Image analysis which is an important sub- area of AI, the algorithms of Pattern Recognition, Feature Extraction, Clustering have been applied for the digitizied outputs of scientific studies. An important task in mechanism design is path generation using coupler curves of planar mechanisms. In this thesis a search method has been devised to select a coupler curve from a coupler curve data base which consists of closed curves generated by known mechanisms. The curve base is examined using statistical analysis and those characteristics that are not relevant in classification are eliminated. Over 1500 coupler curves have been classified by the Fourier coefficients which characterize them using the nearest neighbour method. The dendogram of clustering has been designed in a tree structure which is used in the selection. In a very short time, this package seeks the most similar curve required by the user and displays it to the user by organizing between files at the dendogram's nodes. The package written in Turbo PASCAL has an adaptable structure to add new coupler curves, to increase the visual presentation with the aid of animation programs. Key Words : Coupler Curve, Image Recognition, Shape Analysis, Classification, Mechanism Design Scientific Code : 625.02.02 Number of Pages : 135 Supervisor : Prof. Dr. Eres SÖYLEMEZ