İkinci meclis binasının tavan süslemelerinin üslup yönünden incelenmesi
The style of the ceiling decorations of the second assembly building investigation
- Tez No: 552306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
II. Meclis binası, Halk Fırkası Mahfeli (Halk Partisi Merkezi) olarak yapımına başlanmıştır. Yapının inşası devam ettikçe çok güzel bir şekil almakta olan Mahfel binasının Meclis binası olma fikri ortaya çıkmıştır.1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Halk Fırkası olarak tasarlanan, ancak, I. Büyük Millet Meclisi binasının yetersiz olması ve gelişen Cumhuriyet Türkiye'sinin ihtiyaçlarını Meclis, karşılayamaması nedeniyle değişiklikler geçirmiş, sonra da II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 18 Ekim 1924 tarihinde hizmete açılmıştır. Mimarın, yapı inşaatının hangi aşamasında mahfelden (parti merkezi) Büyük Millet Meclisine dönüştürmekle ilgili nasıl bir plan yaptığı tahminlerden öteye gitmemektedir. Bina içinde dolaşım sistemi sık sık değiştirildiğinden Mimar Vedat Tek'in özgün plan çözümlerini izlemek mümkün değildir. Özellikle Büyük Millet Meclisinin 1926 yılı yaz tatili döneminde binanın ana kütlesine ekleme yapılarak kapsamlı bir tadilat yapılmıştır. Binanın kuzeydoğu yönündeki Genel Kurul Salonu'na doğrudan girişi sağlayan giriş telgrafhane yapılarak kapatılmıştır. Bu girişi gösteren andezit taş bloklarla yapılmış altı basamaklı merdivenlerde atıl duruma düşmüştür. Binanın güneydoğu cephesinde ana caddeye bakan giriş de portal (taç kapı) olarak düzenlenmiştir.1931 tarihli Meclis kullanım planında postane olarak gösterilen cephede arka cephe görünümünü almıştır. Meclis faaliyetlerini1960 tarihine kadar bu binada sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
II. Assembly building, Halk Fırkası Mahfeli (People'sParty Center) wasstartedto be constructed. As theconstruction of thebuildingcontinuesto be a very nice shape of thebuilding of thebuildingwasthe idea of theMahfel. Itwascompletedto a shortperiod of time by Architect Vedat Tek in 1923. Grand National Assembly RepublicanPeople'sPartydesigned, however, the First Grand National Assembly to a lack of buildinganddevelopingtomeettheneeds of theRepublic of Turkey has undergonechangesduetothe Assembly, then II. Turkish Grand National Assembly wasopened on 18 October 1924 in. At whatstage of theconstruction of thebuildingthearchitectmade a plan forconvertingto Grand National Assembly (partycenter) does not gobeyondthepredictions. It is not possibletofollowtheunique plan redress of Architect Vedat Tek since thecirculationsystem is changedfrequently in thebuilding. Especiallyduringthesummer of 1926, Grand National Assembly wasaddedtothe main mass of thebuildingand a comprehensiverenovationwasmade. Theentrance, whereprovidesdirectaccessto General Assembly Hall in thenortheast of thebuilding, wasclosedwith a telegraph. Theandesiteshowthatentrancewasinactive in thesix-step staircasesmadewithstoneblocks. Theentrancetothe main street on thesoutheastside of thebuilding is arranged as a portal (crowndoor). The Assembly continueditsactivities in thisbuildinguntil 1960. Itwasbuiltwithcutstone on twofloors. Thearchesseen in thewindowsreflectthecharacteristics of the I. National Architecture Movement, thewoodenpavementsdecoratingthepencilworksusingOttomanandSeljukmotifs on widefacadesandtilepanels on thefacades. Interiors of thebuildingarearranged on threesides of thecentral Assembly Hall, whererisestwofloors. Inthisstudy, Ceilingdecorations of II. Assembly Buildingwereanalyzedbyexaminingthestylescompleteness, motif characteristics, colorsused in decorations. As a result of theexamination of thestyle of decorationwe can say thatthat is similartothepencilworks on centuries of 17.-18.