Türkiye ekonomisinde yenilenebilir enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Bir zaman serisi analizi
The relationship between renewable energy consumption and economic growth in Turkish economy: A time series analyses
  1. Tez No: 552305
  2. Yazar: AMINULLAH RAHMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son zamanlarda ekonomik büyüme literatüründe ön plana çıkan konular arasında yenilenebilir enerji kaynakları yer almaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi teorik ve ampirik açıdan araştırmaktır. Tezin uygulama kısmında, Türkiye ekonomisinde yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki ampirik olarak 1970-2016 dönemi itibariyle zaman serileri yardımıyla araştırmaktadır. Değişkenlerin birim kök analizlerinde PP ve Ng-Perron testleri kullanılmaktadır. Değişkenlerin birim kök analizlerinde ayrıca Lee-Strazicich çift yapısal kırılmalı testi de kullanılmaktadır. Değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkisinin varlığı, ARDL sınır testi ile incelenmektedir. Uzun ve kısa dönem katsayıları, ARDL modeli bağlamında EKK tahmincisi yardımıyla tahmin edilmektedir. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkileri, Granger nedensellik testi kullanılarak test edilmketedir. Analizlerden elde edilen bulgular, degişkenlerin birinci farkında durağan olduğunu ortaya koymaktadır. ARDL sınır testi sonucları, değişkenler arasında bir uzun dönem ilişkisinin varlığını göstermektedir. Yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemde pozitif ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki sçz konusudur. Nedensellik testi sonuçlarına göre, yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasında bir nedensellik söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, renewable energy resources have been coming into prominence in the economic growth literature. the main purpose of this thesis is to investigate the link between renewable energy consumption and economic growth theoretically and empirically. In the aplication part of thesis, the relationship between renewable energy and economic growth is empirically investigated by the time series over the period of 1970-2016. The PP and Ng-Perron tests are used for the unit root analyses of vaiables. The Lee-Strazicich tests with two structural breaks is also used for the unit root analyses of variables. The presence of long run relationship between the variables is examined by the ARDL bounds test. The long run and short run parameters are estimated by the OLS estimation technique in the context of ARDL model. The causal links between the variables are tested by using the Granger causality test. Empirical findings taken from the analayses reveal that the variables are statinary in their first difference. The results of ARDL bounds test indicate that there is a long run relationship between the variables. There is a positive and statistically significant relationship between renewable energy consumpion and economic growth in the long run. According to the results of causality test, there is not a causality between renewable energy consumption and economic growth.