Stratejik maliyet yönetimi kapsamında faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin analizi ve bir sağlık işletmesinde uygulama
In scope of strategical cost management analysis of activity based costi̇ng method and a practice in healtcare business
- Tez No: 552309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
“Stratejik Maliyet Yönetimi Kapsamında Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Yönteminin Analizi ve Bir Sağlık İşletmesinde Uygulama ”isimli bu çalışma, Nazilli'de yıllık faaliyet gösteren özel bir hastane işletmesinde uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, adı gizli tutulan bu hastane işletmesinin faaliyette bulunduğu yıl içerisindeki bir ay göz önünde bulundurularak katlandığı maliyetlerin faaliyet tabanlı maliyet yöntemiyle hesaplanmasının, geleneksel maliyet muhasebesine, üstün ve zayıf yönlerini ortaya koymaktır. Bu amaçla ilk önce, faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi, güncel literatür kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın temel hipotezi,“faaliyet tabanlı maliyet yönteminin, geleneksel maliyet muhasebesine göre, daha doğru maliyet bilgisi sağladığı”, oluşturmaktadır. Bu hipotezin analizi, seçilen hastane işletmesinde test edilmiştir. Yapılan çalışmada yöntem olarak, örnek olay yöntemi seçilmiştir. Bu yöntemin seçilmesindeki en temel amaç, araştırma uygulamasının yapıldığı hastane işletmesinde konuyu analiz edebilme, gözlemleme ve sonuçların uygun bir biçimde değerlendirmeye uygun olmasıdır. Çalışmada birincil ve ikincil verilerden yararlanılmıştır. Birincil veriler; hastane işletmesi yöneticilerinden alınan bilgiler olup, ikincil veriler ise, konu ile ilgili literatürde yer alan yerli ve yabancı kaynaklardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study named“In Scope of Strategical Cost Management Analysis of Activity Based Costing Method and A Practice In Healtcare Business”was carried out in Nazilli, in a private hospital enterprise that operates annually. The name of the private hospital entreprise was kept confidential. This study's aim is to determine the advantages and weaknesses of the calculation of the costs incurred by the hospital during the one-month period in the activity period by the activity-based cost method compared to the traditional cost accounting. For this purpose, activity based costing method is firstly investigated in the current literature. The main hypothesis of this study is that the activity-based cost method provides more accurate cost information than traditional cost accounting. The analysis of this hypothesis was tested in a selected private hospital entreprise. In this study, the case study method was preferred as a research method. The main purpose of choosing this method, to analyze issues at the hospital entreprise where the research applications, is suitable for monitoring and evaluation of the results in an appropriate manner. Primary and secondary data were used in this study. The primary data used in the study were obtained from hospital management managers. Secondary data were obtained from domestic and foreign sources in the literature.