Üç farklı kanal patı ve farklı iki tek kon yöntemi ile doldurulan kök kanallarında bakterilerin eliminasyon etkinliğinin incelenmesi
Bacterial killing effectiveness of three root canal sealers used with various two matched-taper cone technique
  1. Tez No: 552333
  2. Yazar: SEMANUR KARAGÖLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇE ÜNVERDİ ELDENİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı kök kanal patı (AH Plus, BioRoot RCS, GuttaFlow Bioseal) ve iki farklı tek kon yöntemi kullanılarak tamamlanan kök kanal dolgusunun, deneysel olarak E. faecalis ile enfekte edilen dentin tübüllerindeki bakterileri elimine edebilme yeteneğinin incelenmesidir. Bu çalışmada enfekte dentin tozu modeli kullanılmıştır. Yüz otuz iki adet tek köklü insan dişi elmas separe yardımı ile kronlarından ayrıldı. Örneklerin yarısı ProTaper Next (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Switzerland) döner alet eğe sistemi kullanılarak X5'e kadar genişletildi. Diğer yarısı ProTaper Universal (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Switzerland) döner alet eğe sistemi kullanılarak F5'e kadar genişletildi. Tüm örnekler rastlantısal olarak 6 test grubuna (n=15) ve 4 kontrol grubuna (n=8) ayrıldı. Her gruptan birer örnek alınarak Tarayıcı Elektron Mikroskopu (SEM) ile incelendi. Negatif kontrol grubu hariç tüm kökler, 28 gün boyunca E. faecalis ile enfekte edildi. Kontrol grupları hariç tüm köklerin, 3 farklı kök kanal patı ve iki farklı açılı tek kon yöntemi kullanılarak kök kanal dolguları tamamlandı. Pozitif kontrol grubundaki örneklere ise kök kanal dolgusu yapılmadı. Steril kökler negatif kontrol grubu olarak kullanıldı. Tüm örneklerden gates-glidden frezler kullanılarak dentin örnekleri alındı ve seyreltilerek ekimleri tamamlandı. Her örnek için bakteri koloni sayısı (CFU) belirlendi. Elde edilen veriler Levene, Tek Yönlü ANOVA ve Tukey HSD testleri kullanılarak değerlendirildi. Bu çalışmada, dentin tübülerindeki E. faecalis'i elimine etmekte en etkili kök kanal patı AH Plus olarak bulunmuştur. GuttaFlow Bioseal kanal patının E. faecalis üzerinde etkisiz olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile, kök kanal sisteminde rezidüel bakterilerin eliminasyonunda antibakteriyel etkinliği ve akışkanlığı yüksek kök kanal patlarının kullanılmasının önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate ability of three different root canal sealers (AH Plus, BioRoot RCS, GuttaFlow Bioseal) and two matched-tapered cone technique to eliminate E. faecalis in experimentally infected dentinal tubules. An infected dentine powder model was used. The crowns of one hundred and thirty two extracted single-rooted human teeth were removed with diamond blade. The half of the samples were prepared using ProTaper Next (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Switzerland) up to the size of X5. The other half of the samples were prepared using ProTaper Universal (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Switzerland) up to the size of F5. All of the samples randomly divided into 6 test (n=15) and 4 control (n=8) groups. One sample from each groups was evaluated using Scanning Electron Microscope (SEM). The roots, except negative control groups, infected with E. faecalis for 28 days. The root canals, except control groups, were obturated using different three root canal sealers and two matched-tapered cone technique. Positive controls were not filled. Sterile roots were used as negative controls. Dentine powder was obtained from all root canals using gates-glidden drills and this dentine powder was diluted and inoculated. Visible colonies were counted and total colony-forming units (CFU) were calculated for each sample. Statistical analysis was performed using the Levene, One Way ANOVA and Tukey HSD test. In this study, it was found that AH Plus root canal sealer was the most effective sealer in killing E. faecalis in dentinal tubules. GuttaFlow Bioseal was not effective in killing E. faecalis. In this study, it was observed that using root canal sealers having good antibacterial activity and flow properties are important for the elimination of residual bacteria.