Tokat Belediyesi atıksu arıtma tesisinin işletme ve performans yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of wastewater treatment plant of Tokat Municipality in terms of operation and performance
  1. Tez No: 552335
  2. Yazar: ALİM ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tokat İli merkez atıksu arıtma tesisinin proses ve işletme bazında detaylı incelemesi yapılmıştır. Tesisin İşletilmesi kapsamında belirli periyotlarda alınan giriş ve çıkış atıksu örnekleri analiz edilerek elde edilen sonuçlar ve arıtma verimi tesisin tasarım kriterleri ile mevzuat kapsamında değerlendirilmiştir. Değerlendirme amacıyla tesis kayıtları 01.01.2015- 31.03.2018 tarihleri arasında incelenmiş ve Tesiste %91 BOI5, % 86 KOI, % 90 AKM, gideriminin sağlandığı gözlenmiştir. Tesisin bu parametrelerde verim değerleri tasarım ve mevzuat yönünden kabul edilebilir olmasına rağmen TN ve TP giderim değerlerinin yükseltilmesi gerektiği görülmüştür. Bu kapsamda mevcut atıksu giriş değerinin saatlik değişimi araştırılarak elde edilen değerler üzerinden tesisin işletilmesine yapılacak iyileştirmeler tavsiye edilmiştir. Bu amaçla 24 saatlik debi ve kirlilik değişim tespit çalışması yapılmıştır. 24 saatlik debi değişim çalışmasında giriş atıksuyu parametrelerinin dalgalanmasının yüksek olduğu görülmüş ve kanalizasyon deşarj normlarının iyileştirilmesi gerekliliği, görülmüştür. Ayrıca analizler sonucunda elde edilen verilerin tesisin işletme parametrelerinin tahmin edilmesi amacıyla yapay sinir ağları ile modelleme çalışması yapılmıştır. Çıkış deşarj parametrelerinin yapay sinir ağı modeli ile tahmin edilmesi tesisin işletilmesi açısından kolaylık sağlaması amacıyla yapılmıştır. Sonuçlarının çıkması uzun zaman alan ve tesis işletilmesinde öneme haiz olan parametrelerin bu modellerle tahmin edilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Detailed examination of the central wastewater treatment plant of Tokat Province was made on the basis of process and operation. The results obtained by analyzing the inlet end outlet wastewater samples which were taken in specific periods within the scope of the operation of the plant and the treatment efficiency were evaluated within the scope of the design criteria of the facility and the regulation. The records of the plant were examined between the dates 01.01.2015- 31.03.2018 for the purpose of evaluation and it was observed that 91% BOI5, 86% KOI, and 90% AKM removal was ensured in the plant. Although the efficiency values of the plant at this parameters are acceptable in terms of design and regulation, it was seen that it is necessary to increase the TN and TP removal values. In this scope, the improvements to be made on the operation of the plant over the values obtained by analyzing the hourly change of the current wastewater input value were recommended. For this purpose, a determination study of 24-hour flow rate and pollution change was performed. The fluctuations of the input wastewater parameters were seen high in the 24-hour flow rate change study and the necessity to improve the sewage discharge norms was observed. Moreover, modeling of the data obtained as a result of the analysis with the artificial neural network was performed to estimate the operational parameters of the plant. Estimation of the output discharge parameters by artificial neural network model has been made to ensure easiness for the operation of the plant. Estimation of these parameters with this model, results of which take long to be released and which are important for the operation of the plant was realized.