Ambalaj atıklarının yönetimi uygulamalarda karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri
Packaging waste management problems in applications and solution proposals
- Tez No: 552336
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz şartlarında artan nüfus, sanayileşme, kentleşme ve tüketime bağlı olarak doğal kaynaklarımız her geçen gün azalmakta, buna paralel olarak oluşan atık miktarı artmaktadır. Bu artış, değerlendirilebilir nitelikte atıkların entegre bir sistem içinde yönetiminin gerekliliği ortaya koymaktadır. Değerlendirilebilir atıkların en başında ambalaj atıkları gelmekte olup, günlük aktivitelere bağlı olarak çok yüksek miktarda oluşan ambalaj atıkların yönetimi doğal kaynakların korunması noktasında önem arz etmektedir. Değerlendirilebilir nitelikteki ambalaj atıklarının, kaynağında diğer atıklardan ayrı biriktirilmesi, çevre kirliliğine sebebiyet vermeyecek şekilde önlenmesi, yeniden kullanımı, geri dönüşümü ile geri kazanımı sağlanmalıdır. Bu çalışma ile, Türkiye genelinde ambalaj atıklarının yönetim modelleri incelenerek, kaynağında ayrı toplama çalışmasının amaçları, uygulama şekilleri, toplanan atık miktarları gibi konularda eksikliklerinin tespit edilmesi ve modellerin daha işlevsel işletilmesi için çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ambalaj atıkları ile diğer atıkların değerlendirilmesinin uygulamada mevcut durumu incelenecektir ve sıfır atık katalog hazırlanarak uygulamada kolaylık sağlanmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to increasing population, industrialization, urbanization and consumption in today's conditions, our natural resources are decreasing day by day and the amount of waste generated in parallel with this increase. This increase indicates the necessity of the management of evaluable waste in an integrated system. Packaging wastes are at the top of the evaluable wastes and the management of packaging wastes, which are formed in high amounts due to the daily activities, is important in terms of preserving natural resources. Packaging wastes are at the top of the evaluable wastes and the management of packaging wastes, which are formed in high amounts due to the daily activities, is important in terms of preserving natural resources. Reuse, recycling and recovery of the packaging wastes that can be evaluated in a separate manner from other wastes should be ensured in a way that will not cause environmental pollution. With this study, Turkey examining the management model of the entire packaging waste, the purpose of separate collection operation at the source embodiments, detecting deficiencies in subjects such as collected waste is aimed to develop solutions for the operation more versatile of and model. The current situation of the evaluation of packaging wastes and other wastes in practice will be examined, Zero waste catalog was prepared to provide support to the application.