Üniversitelerde ders zaman çizelgeleme bazlı vize ve final programı hazırlama problemlerinin bir arayüz ile entegrasyonu
Integration of interface and solution for problem of preparing midterm and final exam program relied on schedules in universities
  1. Tez No: 552337
  2. Yazar: SAFİYE ÇALAPKORUR HOROZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ZARİF TAPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Üniversitelerde vize ve final çizelgeleme oldukça zor ve zaman alan bir iĢtir. Son yıllarda bölümlerdeki öğrenci sayılarındaki artıĢa rağmen mevcut derslik kaynaklarının aynı kalması sebebiyle oluĢturulan sınav programlarında çeĢitli sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Sınav programı hazırlanırken birçok kısıt göz önüne alınması gerekmektedir. Genellikle elle yapıldığından çok fazla vakit ve enerji kaybına sebep olmaktadır. Bu tez çalıĢması üniversitelerdeki eğitim öğretim dönemi süresince sınavı gerçekleĢtirilecek olan derslerin, öğrenciler ve öğretim üyeleri açısından en uygun zaman dilimleri ve dersliklere atanabilmesi sürecindeki problemi çözmek amaçlı hazırlanmıĢtır. Literatürde daha önce geliĢtirilmiĢ olan vize ve final sınav problemlerinin matematiksel modelleri kaynak olarak kullanılmıĢtır. Ġlgili modellerin CPLEX programı kullanma yetkinliği olmayan kiĢiler tarafından da etkin bir Ģekilde kullanımını sağlayabilmek için Java programlama dili vasıtasıyla bir arayüz programı geliĢtirilmiĢtir. Bu geliĢtirilen program sayesinde matematiksel modelleme ile elde edilen vize ve final sınav programları mevcut sınav programları ile karĢılaĢtırılmıĢtır. Bu tez çalıĢmasında daha etkin bir sonuca çok daha kısa sürede ulaĢılması hedeflenmektedir
Özet (Çeviri)
Planning midterms and final exams schedules really take lots of time and these are also hard for instructors in universities. Although, in recent years, increasing the number of students in departments, number of classroom doesn‟t increase. This situation occurs problem during preparation of exam schedules. Therefore, lots of constraints should be focused on during this period. This preparation generally be done by manually. It takes lots of time and it cause waste of energy also. This thesis, aim to achieve to find the most efficient place and exam time period for both instructors and students during the academic year. Previously improved methods of midterm and final exam‟s problem use as current source of mathematical models and applications. For People,don‟t have perfection to use CPLEX program, java interface is used to provide efficiency of related models. In addition to this, under favour of this program, by using mathematical model midterm and final exam schedules are compared. At the end, this work does not only achieve the most efficient place for both final and midterm exams but also prevent waste of time.