Current state of quantum information technologies in Turkey
Türkiye'de kuantum bilişim teknolojilerinin mevcut durumu
- Tez No: 552345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH AKÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kuantum Bilişim Teknolojileri yerleşmiş endüstrilere kıyasla görece daha yeni bir araştırma alanıdır. Özellikle kuantum bilgisayım, kuantum algılama, kuantum iletişim ve kuantum kriptografi gibi alanların günümüz sektörleri için yıkıcı yenilik teknolojileri olması beklenmektedir. Bu çalışmada, kuantum bilişim teknolojileri Perez ve Soete'nin teknoekonomik paradigmalar yaklaşımı üzerinden ele alınmaktadır. Bu bağlamda, eldeki çalışma Türkiye'de bu teknolojilerin mevcut durumunu inceleyip bunlara uygun politika önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe ulaşmak adına, Ulusal Tez Merkezi, Web of Science veritabanı, piyasa araştırma ve değerlendirme raporları, kamuya açık politika yayınları ve kuantum teknolojileri alanında uzmanlarla gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış mülakatlar kullanılmıştır. Betimsel analizin sonuçları Türkiye'nin mevcut teknolojik devrimin oluşturduğu birinci faz fırsat aralığını tüm ekonomiyi iyileştirme adına gerekli minimum koşulları sağlamadığını göstermektedir. Ancak, kuantum metroloji ve kriptografi alanlarında koordineli ulusal bir çabayı haklı gösterebilecek bilimsel bilgi zeminine ve bölgesel avantaja sahiptir.
Özet (Çeviri)
Quantum Information Technologies is a relatively new field of research with respect to already established industries. Especially subjects like quantum computing, quantum sensing, quantum communication, and quantum cryptography are expected to be disruptive technologies to many sectors of today. In this study, the field of quantum information technologies is investigated with respect to Perez and Soete's approach of techno-economic paradigms. In this respect, study at hand investigates the current conditions in Turkey regarding these technologies and aims to develop policy suggestions accordingly. To achieve this goal, information gathered via National Thesis Center, Web of Science database, market study and assessment reports, public access policy papers, and semi-structured interviews with experts in the field of quantum technologies are utilized. The results of the descriptive analysis reveal that Turkey does not meet the minimum requirements to appropriate the phase one window of opportunity created through the technological revolution to upswing its entire economy. However, it does possess enough scientific knowledge and locational advantages to justify a coordinated and national effort on quantum metrology and cryptography.