The moderating role of psychological capital on contribution of person-job fit to work engagement: A research on private sector employees in Istanbul
Kişi-iş uyumunun işe adanmışlık üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin düzenleyici etkisi: İstanbul'da özel sektörde çalışanlar üzerine bir araştırma
- Tez No: 552344
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, kişi-iş uyumunun işe adanmışlık üzerindeki rolünü, psikolojik sermayenin düzenleyici değişken olarak etkisi ile birlikte araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışanların psikolojik sermaye, kişi-iş uyumu ve işe adanmışlıklık seviyelerini doğru belirlemek amacıyla İstanbul'da özel sektör çalışanlarına anketler uygulanarak veri toplanmıştır. Buna ilaveten, cinsiyet, kıdem, yaş, medeni hal, eğitim seviyesi, toplam iş deneyimi gibi demografik değişkenler de göz önünde bulundurulmuştur. 209 çalışan bu araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Anket sonuçları SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre kişi-iş uyumunun işe adanmışlığı arttırdığı ve psikolojik sermayenin bu ilişkide düzenleyici değişken görevi oynamadığı bulunmuştur. Ancak, psikolojik sermaye işe adanmışlığı ve kişi-iş uyumu üzerinde ayrı olarak pozitif olarak etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the association between person-job fit and work engagement by taking into consideration the moderating role of psychological capital. The data was collected by applying a survey to the employees who are working in private sector in Istanbul to accurately evaluate the levels of psychological capital, person-job fit and work commitment characteristics of them. Moreover, demographic characteristics such as age, gender, marital status, tenure, education level, and total work experience were considered. The sample of this research was composed of 209 employees. The results obtained from the survey were analysed by using SPSS program (The Statistical Package for Social Sciences). According to these findings, it has been found that person-job fit increases work engagement and psychological capital could not play a moderator role in this relationship. However, psychological capital influences positively work engagement and person-job fit separately.