Rusya'nın kültürel diplomasi çalışmaları: Castell'ın kültürel nod kavramı üzerinden Rusya'nın kültürel diplomasi uygulamaları ve Russkiy Mir örneği
Russia's cultural diploacy: Rusia's cultural diplomacy implementation through Castell and cultural nodes notion: Russkiy Mir example
- Tez No: 552346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yumuşak güç ve kamu diplomasisi gibi kavramların sürekli gündemde olduğu ve ülkelerin bu alanlara ciddi yatırımlar yaptığı günümüzde kavramlar ilk ortaya çıktıkları haliyle karşılıklı bağımsızlık ve paylaşım üzerinden tanımlanmaktadır. Tezde uluslararası ticaret verileri, nüfus araştırmaları, uluslararası banka havalesi verileri, Rusya'nın yurtdışında açtığı Rusya merkezlerinin dağılımını ve uluslararası kamuoyu araştırmalarında Rusya algısı üzerine yapılan anketlere dayanılarak Rusya özelinde liberal ön koşullar sorgulanmıştır. Otoriter devletlerin ortaya koydukları ve gizlemedikleri çıkarları doğrultusunda yaptıkları kültürel diplomasi çalışmaları, hedef ülkelerdeki tutum değişiklikleri ya da soyut yumuşak güç endeksleri üzerinden değil, ortaya zaten konmuş amaçlar üzerinden sorgulanmalıdır. Bu amaçla çok tartışılan ağ toplumu üzerinden Castell'in ortaya koyduğu kültürel nodlar kavramı ve fiziksel varlığın önemli olduğu iletişime dayalı kültürel diplomasi ve ağ oluşturma çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The terms such as soft power and public diplomacy are never short on attention. There are serious investments on this area by countries still the concepts are still only debated on the basic premise of mutual interdependency and sharing of cultural values. On this thesis the liberal premises are examined using the international trade data, census studies, the remittance data by the World Bank, the distribution of Russia Center opened on several countries on Russia's behalf and international public opinion researches on the perception of Russia. Authoritarian countries are fairly open and apologetic about their interests. The cultural diplomacy practices by the authoritarian countries should not be judged by the abstract soft power indexes and the public opinion changes on the target countries, instead it would be better to examine those practice by the already exposed interests of the source countries. For this reason, through the critically acclaimed concept of the network society, it would be better to debate the practices with the help of the Castell's concept of cultural nodes. The thesis examined the physical existence and creation of cultural nodes in the target countries for the purpose of formation of cultural nodes rather than using digital technologies.