Kalite güvencesi sistemi
  1. Tez No: 55235
  2. Yazar: NESRİN SERİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
KALİTE GÜVENCESİ SİSTEMİ VE ISO 9000 (Yüksek Lisans Tezi) Nesrin SERİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1996 ÖZ ISO 900ü kalite sistem standardı gerek etkisi, gerekse faaliyet alanının uluslararası olması dolayısıyla; diğer kalite programlan, uygulamaları ve prosedürlerinden farklı olan dünya çapında en son kalite uygulamasıdır. ISO 9000 kalite sisteminin uygulanmasının kalite, verimlilik, maliyetlerin azalması yönünde önemli ve olumlu bir etkisi olacaktır. Bu çalışmada, ISO 9000 standardlarının, ülke ekonomisinde ve işletmede yararlarını somut olarak göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE QUALITY ASSURANCE SYSTEM AND ISO 9000 (M. Sc. Thesis) Nesrin SERIN GAZİ UNIVERSITY INST1TUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February, 1996 ABSTRACT The ISO 9000 quality system standard is much more than just the latest wave of the wordwilde drive for quality, for unlike other quality programs, practices, and procedures, ISO 9000 is international in scope and impact. Implemantation of an ISO 9000 quality system has a major and positive impact on quality, productivity, and cost reduction. In this study, the impact of the ISO 9000 in the Turkish businesses and industries is analyzed. First, to realize the impact of ISO 9000, the comperehensive information about the ISO 9000 standard and its applications is determined. The sample manual also gives a knowledge about the documenting the quality system. //