ISO 9001 kalite güvencesi sisteminin mimarlık bürolarında tasarım ve projelendirme faaliyetlerine uygulanmasının araştırılması
- Tez No: 79287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL AYBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Günümüzde tüm dünyada, kalite en önemli rekabet unsuru olmuştur. Müşteriye kalite güvencesi verilmesi önemli bir işletme politikası haline gelmiştir. ISO 9000 Kalite Güvence Standartları, işletmenin gereksinim duyduğu kalite güvence sistemini kurmakta kullanabileceği bir modeldir. Bu sebeple bu çalışmada, mimarlık bürolarında ISO 9001 Kalite Güvence Standardı' nın uygulanması araştırılmış, tasarım ve projelendirme faaliyetlerindeki uygulama adımları incelenmiştir. Kalite kavramının önem kazanmasıyla birlikte kalite kontrol, kalite güvencesi gibi kavramlar da önem kazanmıştır. Kalite ile ilgili gelişmelerin sonucunda günümüzde de oldulca fazla kabul görmeye başlayan“toplam kalite yönetimi”anlayışı doğmuştur. Bu gelişmelere paralel olarak yapılarda da kalite isteği ortaya çıkmıştır. Yapılarda kaliteyi etkileyen pek çok faktör olmasına rağmen -tez konusunun da sınırlandırıldığı- tasarım ve projelendirme faaliyetlerinin etkisi oldukça fazladır. Uluslararası ticari ilişkilerin artması ve karmaşıklaşması sonucu ISO tarafından, uluslararası standartlar yayınlanması gereği duyulmuştur. 1987'de, ISO 9000 Kalite Yönetimi ve Kalite Güvencesi Standartları yayınlanmıştır. ISO 9000 KGS, ürüne değil, ürünü ortaya çıkartmakta kullanılan sisteme yönelik standartlardır ve kalite güvencesi üzerine yayınlanan standartlardan oluşmaktadır. ISO 9000 KGS'na sahip olmak için yapılması gereken temel faaliyetler vardır. Mimari tasarım bürolarının, ISO 9001 standardını kullanması uygundur. Bu standarda sahip olabilmek için, maddelerin çok iyi yorumlanması gerektiğinden ISO 9001 KGS'nin maddeleri tek tek açıklanmış, mimari tasarım bürosunun faaliyetlerine göre yorumlanmaya çalışılmıştır. Mimari tasarım bürosunun ana faaliyetinin tasarım ve projelendirme olduğu düşünülürse, standardın“tasarım kontrolü”maddesi, bu süreçler için önem kazanmaktadır. Bu sebeple, tasarım ve projelendirme faaliyetlerinin aşamaları açıklanmış, bu aşamalarda sistemin nasıl kurulabileceği ve hazırlanabilecek prosedürlere yer verilmiştir. Mimarlık bürolarının bu sistemi kurmaları için, maddeleri çok iyi yorumlamaları aynı zamanda büroda verilen hizmetleri belirlemeleri, organizasyon yapılarını ve iş akış şemalarını tanımlamaları gerekir. Bu hazırlıkların ardından, sistem kurma faaliyetlerine başlamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, quality is the most important element of competition all over the world. Offering the client quality assurance became an important enterprise policy. ISO 9000 Quality Assurance Standarts is a model that can be used in organizing a quality assurance system needed for the enterprise. The application of ISO 9001 QAS in the architecture offices is searched and the application stages in design and drawing bussiness are analysed in this work. With the concept of quality's becoming more and more important, the concepts of quality control, quality assurance, etc. gained importance. As a result of the developments in quality, the notion of“total quality management”rised. Beside these developments, the wish of quality in buildings emerged. Although there are many factors that drawing bussiness with which the subject of the thesis is limited, are too much. As a result of increase and complexity in the international commercial relations, the need of publishing international standarts by ISO arised. ISO 9000 Quality Management and Quality Assurance Standarts was published in 1987. ISO 9000 QAS are the standarts directed not to the product itself but to bring it to light and composed of the standarts that are on quality assurance. There are basic activities to be made in order to have ISO 9000 QAS. It is appropriate for the architectural design offices to use ISO 9001 standart. As it is a must to interpret the articles of the standart in order to have it, the articles of ISO 9001 QAS are explained one by one and interpreted according to the bussiness of the achtitectural design office. When thought that the main bussiness of the architectural design office is design and drawing,“the design control”article gains importance for these processes. Therefore,the stages of the design and drawing bussiness, how this system can be organized at these stages and the procedures that can be prepared are explained. In order to organize this system, the architecture offices should interpret the articles very well, determine the services with in the office and define the organization structures and the work scheme. After these preperations they should begin to organize the system.